Kritika

Zöldkártyáért feketén – A szabadság határai

Nem csoda, ha dokumentum- és játékfilmek tucatjai választják vezérmotívumuknak a migráció tematikáját, hiszen a jelenség mindennapjaink egyik legaggasztóbb problémakörévé nőtte ki magát. Európa után a tendencia olyannyira elérte az Egyesült Államokat is, hogy még a renitens Robert Rodriguez is a mexikói határvidék pattanásig feszült konfliktusaira húzta fel exploitation-utánérzését, a Machetét. A szabadság határai szintén a bevándorlás kényes témáját boncolgatja, drámájában Wayne Kramer hat érintőlegesen összekapcsolódó történeten keresztül ásna a tarthatatlan helyzet mélyére.

A film

Wayne Kramer tehetséges iparos, mindhárom nagyjátékfilmjével értékelhetőt tett le az asztalra. A szerencseforgatóban melankóliával átitatva mutatta be, miként válik egy gengszterek és fortuna vezérelte kaszinó a kapitalista gazdasági rend martalékává. A jócskán túlírt Halálos hajszával pedig úgy mesélt a nagyvárosi alvilág nemzetiségi összetételéről, hogy közben egy kisgyerek akcióorientált rémálmát is megfestette. Harmadik munkájával, A szabadság határaival egy korai rövidfilmjét dolgozta át a nagysikerű Ütközések mintájára nagyjátékfilmmé, de a többszálú narratíva sarokpontjaira az előítéletek helyett sokkal inkább a bevándorlás problémakörét helyezte.

A szerkezet hat terhes sorsú emberi lény megpróbáltatásain nyugszik, akik a megnyugtató amerikai álom eléréséről álmodoznak. A fiatal mexikói anyát sokadszorra utasítják ki az országból, mivel zöldkártya híján vállal munkát, a szexis ausztrál színészpalánta ugyancsak az említett okirat híján nem tudja kibontakoztatni tehetségét. A nigériai kislány egy árvaházban raboskodik, mivel édesanyja az elharapódzó HIV miatt haldoklik, Afrikában élő édesapja pedig a vérségi köteléket is megtagadja. Egy arab tinédzserlányt azért tartóztat le az FBI, mert egy iskolai előadásban a terroristák vallási meggyőződését értően taglalta. Miközben egy koreai srác még a sikeres honosítást sem tudja helyén kezelni, egy perzsa nőt kiközösít a családja, mert túlságosan is magáévá tette a tengerentúli szabadosságot. Egy mellékszálban felbukkanó zsidó énekes identitáskereséséről pedig még nem is beszéltünk.

A sokszereplős történet a tárgyalt pontokon kapcsolódik össze. Nyilvánvalóan akadnak kevésbé izgalmas, vagy részletesebben is kifejthető szálak, de Kramer összességében tűpontos meglátásokkal ábrázolja a migráció összetett hátulütőit. A rendező éppúgy szembesít a bürokrácia útvesztőivel, ahogy a merev hagyományőrzés önkéntes szegregációjával is. A kulturális olvasztótégelyben családjuk napi betevőjéért küzdő illegális munkavállalók és identitásukat fürkésző amerikai állampolgárok sűrűsödnek, de mégsem forrnak eggyé. S a film legerősebb szálának tanúsága szerint könnyen lehet, hogy már a szabadság államának kormányzata sem óhajtja az emberi szabadságjogok egységét. Az arab leány a szólásszabadsággal élve nem rejti véka alá véleményét, jutalma mégis a kiutasítás. Családja szétesésének tudatában pedig a védtelen tini arcán már nem az esélyegyenlőségbe vetett naiv hit, hanem az Egyesült Államok iránti gyűlölet tükröződik. Summer Bishil az előítéleteket kiveséző és a pedofília tabuját döngető Érzékeny pont után A szabadság határaiban is elsöprően alakít, olyan veteránokat szorít képletesen a háttérbe, mint a sokat látott Ray Liotta vagy az újabban drámai szerepekkel próbálkozó Harrison Ford.

Bár a honosítási szertartás himnusszal megspékelt csúcspontja tolakodóan hat, Wayne Kramer csak elvétve penget meg szentimentális húrokat. Az Ütközésekkel ellentétben a rendező nem élezi ki végletesen az eseményeket, a cselekményben éppúgy akadnak apró happyendek, ahogy önbecsülést romboló felsülések vagy emberi jogokat sértő tragédiák is. S talán éleslátása okozta Wayne Kramer vesztét. Az amerikai ítészek méltatlanul elbántak fajsúlyos művével, s A szabadság határai a pénztáraknál is csúnyán leszerepelt. Csak reménykedni lehet, hogy a nagyszerű kvalitásokkal rendelkező direktort nem toloncolják ki Hollywoodból.

A lemez

A kudarcos fogadtatás okán természetesen a Pro Video Film is csak egy fapados dvd-n forgalmazhatja a filmet.

A szabadság határai (Crossing Over)
színes, amerikai filmdráma, 2010

rendező: Wayne Kramer
forgatókönyvíró: Wayne Kramer
zeneszerző: John Murphy
operatőr: Jim Whitaker
producer: Wayne Kramer, Frank Marshall
vágó: Arthur Coburn

szereplők:
Harrison Ford (Max Brogan)
Ray Liotta (Cole Frankel)
Ashley Judd (Denise Frankel)
Lee Horsley (Ray Cooper)
Sarah Shahi (Pooneh Baraheri)
Alice Braga (Mireya)

IMDb-átlag: 6,8.

A DVD megjelenése: 2011. 04. 28.
Szinkron nyelv: magyar DD 5.1, angol DD 5.1
Felirat nyelv: magyar
Extrák: Interaktív menük, Közvetlen jelenetválasztás
Ár: 2099 forint

Kiss Tamás

Kiss Tamás a Filmtekercs szerkesztője. Gimnáziumi tanárként mozgóképkultúra és médiaismeret, illetve történelem tárgyakat oktat. Rajong a western, a horror és a gettófilm műfajáért, valamint Brian De Palma és Sidney Lumet munkásságáért.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com