Magazin

Cseh és Szlovák Filmkarnevál 2015: Jó papolók, tót honatyafiak – Elnökjelölt

Az elnökjelolt  (Kandidát)Azért jók a filmfesztiválok és a tematikus filmhetek, mert valódi gyöngyszemeket foghat ki az ember! Az Elnökjelölt egy igazán színvonalas szlovák politikai thriller, és mint ilyen, egészen úttörő.

Szerencse, hogy tavaly elkészült a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan és idén a Liza, a rókatündér, különben kétszeresen irigyek lehetnénk északi szomszédunkra, Az elnökjelölt miatt. Így legalább az egyedi látásmódú filmek terén nem kell szégyenkeznünk, csak amiatt, hogy mi még mindig nem merünk (vagy nem akarunk) beszélni a aktuálpolitikáról a kultúrában sem. Ki tudna elképzelni egy magyar politikai thrillert egy jelenkori parlamenti vagy önkormányzati választásról? Na ugye.

Nos, Szlovákiában forgattak erről egy filmet, és ráadásul nem is akármilyet. Az Elnökjelölt a helyi köztársasági elnök választását megelőző hatvan napot öleli fel (hazánkban az államfőt ugyan az Országgyűlés választjaígy persze kissé nehéz lenne hasonlót elképzelni), és a legesélytelenebbként induló jelölt körül zajló eseményeket rögzíti. A fiktív valóságot a dúsgazdag, elkényeztetett, jóképű és beképzelt Adam Lambert (Marek Majeský) szemén keresztül követjük, a médiaügynökség vezetőjét megbízza ugyanis a Püspök (Pavel Slabý) a kampány kidolgozásával. Bár csak 2-3%-ot várnak el a megbízók a teljesen ismeretlen jelölttől, Lambert fogadást köt konkurensével: támogatottja nyerni fog, vagy ő lemond minden vagyonáról.

„Így válik at Elnökjelölt összességében A blöff és az Amikor a farok csóválja tökéletes keverékévé.”

Bár a film alapvetően Lambertről szól, van egy jelentős csavar az egészben, ugyanis a marketingigazgatót a választás napját megelőző három hónapban folyamatosan lehallgatják. A fiatal, lakótelepi Blonďáčik (Michal Kubovcík) és az idősebb, cseh Jazva (Michal Dlouhý) remek páros, akik a szabályokat szinte teljesen betartva végzik a rájuk bízott feladatot, közben persze húzzák is egymás agyát. Ők egyébként a film legviccesebb karakterei, remek ellenpéldát képeznek a kreatívok beképzelt, önéltető világának. Sajnos poénjaik jó részét csak a csehek és a szlovákok érthetik, de ezen nincs semmi meglepő, hiszen az Elnökjelöltet elsősorban nekik készítették (részben ezért a világ többi részére egyáltalán nem jutott el).

Pedig az említett poénokat és elenyésző mértékű politikai humort leszámítva a film maga univerzális, elsősorban eszközrendszerében és témájában. Képi világa alaposan kidolgozott, a rendező (Jonás Karásek) jól játszik a marketing világára jellemző modern elemekkel, a játékidő döntő hányadában azt éreztem, mintha videoklipeket, és reklámfilmeket vágtak volna össze dinamikus zenére. Ehhez remekül illeszkednek a letisztult dizájnelemek, az üveg, a mesterséges anyagok, de még a pofátlanul arcunkba tolt termékelhelyezés is. A magyar közönségfilmgyártást is sújtó product placement életemben először hiteles volt, hiszen a reklámszakma foglalkoztatottjai nyilván sokkal inkább márkákban mérik életüket, mint az átlagemberek.

Az elnökjelolt (Kandidát)

A kérdésfelvetés, ha nem is egyetemes, azért a világ fele által ismert: milyen mértékben torzítja a média a demokráciát? A készítők remek eszközzel függetlenítették magukat a napi politikától: a címadó jelölt arcát sosem látjuk (azért pedig külön piros pont jár, hogy őt az alapul szolgáló regény írója játssza). Ha van is utalás, az teljesen szatirikus, és aki ismer reklámszakembert, az tudja, a gúnyos megközelítés tökéletesen jellemzi hozzáállásukat bármilyen terméket is reklámoznak. A szatíra kiegészül az európai, elsősorban brit és német akciófilmekre jellemző dinamikával. Így válik az Elnökjelölt összességében A blöff és az Amikor a farok csóválja tökéletes keverékévé.

Persze a film nem hibátlan, sőt: a lezárás során remélt csavar engem nem igazán padlózott le, a főszereplőt alakító Marek Majeský túljátssza a szerepét, és bár lényegében róla szól az egész film, mégis kissé kidolgozatlan marad karaktere. Bár láttam értelmét, mégis hiányoltam az aktuálpolitikai reflexiót (a konkurens marketinges Smer-t idéző beszólása azért eléggé ütött), pedig mint a környező országok mindegyike, a szlovák belpolitika is hatalmas lehetőséget ad a fricskára. Ráadásul Szlovákiában éppen a kontinensünk nagy részére jellemző irányba terelődik a politika, és bár a senki által nem ismert elnökjelölt alapvetően erre a tendenciára utal, ez csak halványan jelenik meg. Éppen emiatt nem emelkedik ki igazán és nem talált nemzetközi forgalmazót Elnökjelölt. De még így se kár érte, mert elsődleges célját maradéktalanul teljesíti: szórakoztató, izgalmas, szatirikus és egy pillanatig sem unalmas thriller vált belőle.

Tóth Nándor Tamás

Tóth Nándor Tamás külpolitikai és kulturális újságíró volt. A kettő metszetéből alakult ki filmes specializációja: a politikai témájú és a társadalmi változásokat feldolgozó filmek, valamint a Mediterrán-térség, Németország és Latin-Amerika filmművészete. A Filmtekercs Egyesület pénzügyi vezetője. tothnandor@filmtekercs.hu

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com