Nincs kategorizálva

Felnőtt nindzsa teknőcök – Box office augusztus 8-10.

Tini nindzsa teknőcök (Teenage Mutant Ninja Turtles)

Tini nindzsa teknőcök (Teenage Mutant Ninja Turtles)Szinte hihetetlen eredménnyel, 65 millióval nyitott a Tini nindzsa teknőcök sokadik filmes adaptációja, ami önmagában több, mint a legutóbbi animációs változat teljes bevétele. A galaxis őrzői második hétvégéjén is remek eredményeket produkált, miközben a másik három premierre összesen nem voltak annyian kíváncsiak, mint a teknősökre.

Kezd magához térni az amerikai mozipiac, a nyár csalódást keltő számai után augusztusban már a második hétvégét ünnepelhetik koccintással a stúdiók fejesei. Most épp a Tini nindzsa harci teknőcök (Teenage Mutant Ninja Turtles, magyar bemutató: aug. 28.) adott okot a boldogságra, a 65 milliós nyitóbevétele minden idők negyedik legjobb augusztus debütálását képezi A galaxis őrzőiA Bourne-ultimátum és a G.I.Joe: A kobra árnyéka után. Egyben azt is jelenti, hogy az egészen magas, 125 milliós költségvetés is megtérül a közeljövőben, a kettő logikus következménye, hogy bizony lesz második rész, a Paramount már be is jelentette, 2016. június 3-án tartják a bemutatót.

Ilyen sikerre kevesen számítottak, hiszen a 2007-es, teljesen animációs TMNT mindössze 54,1 milliót fialt, és bár ezzel nyereséges lett, érthető volt a csalódás a stúdiók részéről. A kilencvenes években a Tini nindzsa teknőcök első része még 135,3 milliót, a második 78,7 milliót, a harmadik 42,3 milliót kaszált, inflációval korrigálva még az utóbbi is sikeresebb volt az animációnál. A legújabb feldolgozás diadala szakértők szerint a remek időzítésnek és a pozícionálásnak volt köszönhető. A Nickelodeon 2012-ben indított sorozata miatt a fiatalok is kíváncsiak voltak a reneszánsz festőkről elnevezett teknőcökre, akiknek nem kell igazán győzködni a szüleiket, hiszen nekik is ismerős volt a történet.

Tini nindzsa teknőcök (Teenage Mutant Ninja Turtles)
Tini nindzsa teknőcök (Teenage Mutant Ninja Turtles)

Ehhez képest elhanyagolható, hogy a félig animációs-félig élőszereplős mozi igen gyengére sikerült, a kritikusok szeirnt elképesztően unalmas, és ezzel a nézők egy része is egyetértett. A hosszú távú kilátásai így nem túl jók a Tini nindzsa teknőcöknek, a 125 milliós büdzsé megtérítése azonban biztosan nem lesz probléma. Végeredménye 170 millió körül várható, és ezzel az idei év egyik meglepetéssikere lesz.

A nyár eddigi legjobb második hétvégi eredményével folytatja diadalmenetét A galaxis őrzői (Guardians of the Galaxy, magyar bemutató: aug. 14.). 41,5 milliós bevétele gyönyörű adat, amit bizonyára sokan irigyelnek a képregényfilmtől, és amelyet elsősorban kiváló színvonalának, a közönség lelkesedésének köszönhet – ezt az mutatja a legjobban, hogy az IMDb szavazói jelenleg a világ 37. legjobb filmjének tartják.

Harmadik helyen kezdett 18 milliós bevétellel A vihar magja (Into the Storm, magyar bemutató: aug. 7.). A found footage filmek táborát gazdagító mozi számára ez az a minimum szint, ami miatt még éppen nem beszélünk bukásról. Csalódásról se, de arról azért nem, mert a józan ésszel gondolkodó producerek közül senki nem gondolhatta komolyan, hogy ez a Twister-utánzat tényleg sikeres lesz majd.

A vihar magja (Into the Storm)
A vihar magja (Into the Storm)

Az említett mozi 1996-ban óriási siker volt, 241,7 milliót kaszált 92 milliós költségvetése ellenében, az inflációval kiigazítva ez 445,7 milliót jelent (ezzel példuál simán a tavalyi év legjobbja lett volna). Én azt tudom elképzelni, hogy valamikor ismételték a tévében, látta egy stúdió fejese, és arra gondolt, ma már ennél sokkal jobb trükköket tudunk gyártani, készítsünk egy új változatot a tornádókról! Sajnos vélhetően a forgatókönyv is hasonló sebességgel készülhetett el, a film ugyanis súrolja a nézhetetlenség határát – legalább is az amerikai kritikusok véleménye ez, amivel én is egyetértettem kritikámban.

Ilyen körülmények között a 18 millió is elégedettségre ad okot, igazán azonban a következő hetek eredményei számítanak majd. Az ilyen títpusú filmek azonban a megelőző reklámhadjáratok és felejthetőségük révén kizárólag a bemutatás utáni napokban érdekesek, ezért várhatóan drasztikus ütemben csökkennek majd heti bevételei a következő napokban. Várható végeredménye így 45 millióra rúg, és ezzel pont nem térül meg az 50 milliós produkció.

Nem teljesített igazán jól a szirupmester Lasse Hallström (Árvák hercegeCsokoládéKedves John) legújabb munkája, Az élet ízei (The Hundred-Foot Journey, magyar bemutató: aug. 14.). Az Indiában játszódó, így némi orientalista hangulattal fűszerezett dráma egy idős brit asszonyt helyez középpontjába, akit Helen Mirren alakításában láthattak az amerikai nézők. Nekik egyébként kifejezetten tetszett a film, pedig a kritikusok igencsak fanyalogtak a feel-good dramaturgiát másoló mozi kiszámíthatóságán.

Az elet izei (One Hundred-Foot Journey) Helen Mirren
Az élet ízei (One Hundred-Foot Journey)

Hogy mire gondolnak az ítészek? Az Ízek, imák, szerelmekre, a Keleti nyugalom – Marigold Hotelre vagy a Julie & Julia  Két nő, egy receptre. Készült tehát már ebben a kategóriában film, ezek közül az utóbbi érte el a legnagyobb sikert, de lényegében mindegyik jövedelmező volt, és több mint 60 milliót kaszált – éppen ebbe a sorba illik egyébként A Grand Budapest Hotel is, amely pontosan ennyivel fejezi majd be mozis pályafutását.

Ekkora végösszeggel már biztosan nem számolhatnak Az élet ízei esetében a producerek, még akkor se, ha a pozitív visszajelzések révén vélhetően alacsony esésekkel számolhatunk a következő hetekben. A kedvező tendenciát fokozza, hogy a közönség 69%-a 35 év feletti volt, akik lassabb tempóban jutnak el általában a nekik készített filmekre. Még így is meglepő lenne, ha 40 millió felett zárna Lasse Hallström drámája. A befektetés egyébként bejött, a 22 milliós költségek biztosan visszatérülnek – vélhetően már ezen a héten.

Csak a hatodik helyen kezdett a legújabb Step Up-darab, az All In (magyar bemutató: aug. 21.) Ez szám szerint már az ötödik a szériában. Az elsőt nyolc éve mutatták be, és táncfilmhez képest remek bevételeket produkált, több mint 65 milliót csak az észak-amerikai piacról. A második rész, a Step Up 2.: Streetdance még mindig hozta ezt a szintet, 58 milliós végösszege azt mutatta, stabil rajongótábor épült a széria mellé.

Step Up All In
Step Up All In

A  kétévente készített folytatások folyamatosan csökkenő bevételeket jelentettek, az apadás üteme azonban nem volt drasztikus, így mindig készülhetett egy-egy újabb rész. A Step Up 4: Forradalom 35,1 milliós bevétele ezt könnyedén lehetővé tette, ennek azonban a jelenlegi állás szerint az ötödik résszel vége szakad – legalább is a nyitóbevétel alapján ezt kijelenthetjük. Az All In már csak 6,6 millióval nyitott, és az eddig megfigyelt háromszoros szorzó esetén is legfeljebb 20 millióig juthat. Bár a költségek nem ismertek, nem valószínű, hogy a Buena Vistától a Lionsgate-hez került szériát tovább terjesztenék a mozikban, ehhez már így is túl sűrű a program. DVD-n viszont elképzelhető, hogy találkozunk a folytatással.

A korábban bemutatott filmek közül mmindenképpen érdemes kiemelni a Lucy (magyar bemutató: aug 7.) remek teljesítményét. Úgy tűnik, nagyon vevők rá a tengerentúlon (ahogy egyébként hazánkban is) minden kritikus és néző intelme ellenére. A Get on Up viszont borzasztó mélyrepülésbe kezdett, ezzel pedig jelentősen csökkent az esélye bármilyen díjra az év végén. Nem áll jól Az üldözött (A Most Wanted Man, magyar bemutató: aug. 28.) sem, hiába a remek kritikák, valahogy nem sikerült meggyőzni a nézőket a kémfilm kihagyhatatlanságáról. Woody Allen új filmje is rosszul teljesít, a Káprázatos holdvilág (Magic in the Moonlight) 170 moziból se tudott egy milliót összegyűjteni.

What If
What If

Egyetlen premierről kell beszámolnunk még, ráadásul a várakozások ellenére annak csalódást keltő nyitóeredményéről. A What If egy romantikus vígjáték, ami a kritikusok szerint igen kellemesre sikeredett, elsősorban a szerethető főszereplőpáros (Daniel Radcliffe, Zoe Kazan) jóvoltából. Ilyen felhanggal néhanyan azt remélték, Michael Dowse (GoonSzédületes éjszakaNesze neked, Pete Tong!) filmje lesz a következő 500 nap nyár, ami öt évvel ezelőtt műfajában szokatlanul jó teljesítménnyel, 32,4 millióval zárt. Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy a What If még e szint közelébe se fog tudni érni, bár a forgalmazó még biztosan bevállal némi bővítést, hogy ez biztosan kiderüljön.

A jövő héten megint zsúfolt hétvége érkezik, ahol a legnagyobb befutó a The Expandables – A feláldozhatók 3. lehet. A vén akcióhősökön kívül jönnek még a Kamuzsaruk, én mégis Az emlékek őrének szurkolok furcsa története miatt. Meglátjuk, az amerikai nézők mit választanak.

Tóth Nándor Tamás

Tóth Nándor Tamás külpolitikai és kulturális újságíró volt. A kettő metszetéből alakult ki filmes specializációja: a politikai témájú és a társadalmi változásokat feldolgozó filmek, valamint a Mediterrán-térség, Németország és Latin-Amerika filmművészete. A Filmtekercs Egyesület pénzügyi vezetője. tothnandor@filmtekercs.hu

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com