Kritika

Kelta keménylegény – Nem írnek való vidék

Veszélyes húzás, ha egy alapvetően sziklaszilárd műfaji alapokra építő filmbe nemzetiségi kérdéseket feszegető szálat visznek az alkotók, a hangsúly ugyanis könnyen tolódhat ezen vonulatra – a műfaji jegyek rovására. A Nem írnek való vidék azonban ügyesen találta meg az egyensúlyt, így minden tekintetben megtekintésre való filmnek minősíthető.

A film

A valós eseményeken alapuló Rick Porrello-könyvből mozgóképre adaptált változat valahol ott kezdődik, hogy főhősünk, Danny Greene (Ray Stevenson) bátran kiáll társai, a kikötői munkások érdekei mellett a rabszolgahajcsár vezetőség ellen. Karakteres, meg nem alkuvó személyiségének köszönhetően aztán hamar a szakszervezet elnöki székébe kerül, és ezzel egy időben egyre szorosabb kapcsolatot kezd ápolni a helyi maffiával. Növekvő életszínvonalát és megszerzett pozícióját azonban közel sem tekinti a ranglétra legfelső fokának, így hamarosan saját csapatot toboroz, és hadjáratot indít az uralkodó maffiavezérek hatalmának felszámolására.

Ahogy ebből a zanzásított sztori-összefoglalóból is látszik, elsősorban nem a történet az, ami kiemeli a Nem írnek való vidéket a többi gengszterfilm közül. Hasonló mondható el a formai kivitelezésről is: összeszedett, átgondolt, de semmi újítást nem tartogat. De akkor vajon mi az, ami miatt mégis érdemes megnéznünk Jonathan Hensleigh filmjét?

Itt jön képbe a bevezetőben említett nemzetiségi kérdés, mely egyrészt színt visz a történetbe (szó szerint is), másrészt egyedei jellemet ad az egyes karaktereknek. Greene ugyanis kelta gyökereire büszke ír harcosként száll szembe a Clevelandet markában tartó, szicíliai felmenőkkel bíró gengsztercsaládokkal. Az olasz maffia sablonos jegyei (szemétszállítás-biznisz, éttermek, drága öltönyök, stb.) és arcai (keresztapa-figura, kisfőnökök, verőlegények, alattvalók, stb.) mellett tehát végre egy új, a zöld színt imádó, és elvei mellett végletekig kitartó maffiacsapatot ismerhetünk meg.

A dolgot csak tovább színesíti, hogy a film igaz történeten alapul, Danny Greene neve ugyanis – így vagy úgy – összefort a clevelandi alvilág mai napig is tartó, teljes felszámolásával. A „Based on a true story”-pecsét olyan módon is hat a filmre, hogy ennek köszönhetően a narratíva jelentős ellipszisekkel tud dolgozni, azaz a vontatottság teljes elkerülésével csupán Danny felemelkedésének és szükségszerű bukásának leglényegesebb momentumait látjuk, még akkor is, ha így egy-egy szcéna között akár több év is eltelik a történet szerint.

Ez a szerkesztésmód gondoskodik arról, hogy a film egyetlen percre se váljon unalmassá, ugyanakkor túlzottan felpörgetettnek sem tűnik, hála a rendező-forgatókönyvíró remek arányérzékének. Ugyan nem nagy dolog, mégis sokat hozzátesz a film hangulatához az autentikus zenei aláfestés, valamint az az aprócska tény is, hogy a film két angol címen is ismert, melyek közül egyik találóbb, mint a másik. Ez, csakúgy, mint a fakós hatást keltő képi világ, erőteljes kikacsintást jelent a ’70-es évek mozijai felé, vagyis arra a korra, melyben a film története játszódik. Bár ez csupán a második rendezése, én már most bátran merem állítani, hogy Hollywood abszolút Jonathan Hensleigh-nek való vidék.

A lemez

A Budapest Film kiadványára nem kerültek extrák, amit ezúttal tiszta szívből sajnálok, de legalább nem tüntették fel az interaktív menüt és a közvetlen jelenetválasztást plusz tartalomként.

Nem írnek való vidék (Kill the Irishman/Bulletproof Gangster)
színes, amerikai életrajzi film, 2011

rendező: Jonathan Hensleigh
író: Rick Porrello
forgatókönyvíró: Jonathan Hensleigh, Jeremy Walters
zeneszerző: Patrick Cassidy
operatőr: Karl Walter Lindenlaub
producer: Al Corley, Eugene Musso, Tommy Reid, Bart Rosenblatt
vágó: Douglas Crise

szereplő(k):
Ray Stevenson (Danny Greene)
Val Kilmer (Joe Manditski)
Christopher Walken (Shondor Birns)
Vincent D’Onofrio (John Nardi)
Linda Cardellini (Joan Madigan)
Tony Darrow (Mikey Mendarolo)
Robert Davi (Ray Ferritto)
Fionnula Flanagan (Grace O’Keefe)

IMDb

A DVD megjelenése: 2011.10.27.
Szinkron nyelv: magyar DD 5.1, angol DD 5.1
Feliratok: magyar
Extrák: –
Ár: 2099 Ft

Hancsók Barnabás

Hancsók Barnabás 2010 óta ír cikkeket a Filmtekercsnek, volt rovatvezető és olvasószerkesztő. Specializációja az adaptáció, a sci-fi, a vígjáték és a társadalmi dráma, szívesen ír szerzői, bűnügyi és dokumentumfilmekről is.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com