Hírek

Meghalt Stan Lee

Stan Lee, az örökké energikus író, szerkesztő, lapkiadó olyan ikonikus karakterekért felelt, mint Pókember, az X-Men, Thor, Vasember, Fekete Párduc vagy a Fantasztikus Négyes.

95 éves korában meghalt Stan Lee, a Marvel Comics legendás alkotója, akit rajongói ugyanúgy szuperhősként tiszteltek, mint a teremtményeit.

Lee 1939-ben lépett be a képregényszakmába, ő volt az alkotója vagy társalkotója a Fekete Párducnak, Pókembernek, az X-Mennek, Thornak, Vasembernek, a Fantasztikus Négyesnek, Hulknak, Daredevilnek és a Hangyának tengernyi más karakter mellett. Lee helyi idő szerint hétfő reggel halt meg egy Los Angeles-i kórházban – tudta meg a Hollywood Reporter.

A szerző élete utolsó évei rendkívül zsúfoltak voltak. Felesége, Joan, akivel 69 évig voltak házasok, 2017 júliusában halt meg, a POW! Entertainmentet (egy filmes, tévés, videojátékos tartalmakat fejlesztő vállalatot, amit ő alapított) 1 milliárd dollárra perelte csalásért, majd visszavonta a vádat. A volt menedzserét is beperelte, egy férfi ellen pedig távoltartási végzést kért, aki a hatalmas ingatlanbirodalmát igazgatta. Idén júniusban kiderült, hogy zaklatás miatt nyomozott utána a Los Angeles-i rendőrség.

A Marvelt Jack Kirby, Steve Ditko és mások segítségével egy aprócska vállalkozásból repítette a világ elsőszámú képregénykiadójává, majd multimédiás óriáscéggé. 2009-ben a Walt Disney vette meg a Marvel Entertainmentet 4 milliárd dollárért. Minden idők legnagyobb filmes kasszasikereinek többsége (a listát a Bosszúállók: Végtelen háború vezeti 2,05 milliárd dollár bevétellel) Marvel-karaktereket vonultat fel.

„Régebben azt hittem, hogy amit csinálok, az nem túl fontos” – nyilatkozta Stan Lee 2014-ben. „Mások hidakat építenek, gyógyszerkutatásokat végeznek, én meg kitalált emberekről írok történeteket, akik természetfeletti, őrült dolgokat tesznek és kosztümöt viselnek. De mostanra rájöttem, hogy a szórakoztatást nem szabad lebecsülni.”

Lee hírneve és befolyása a Marvel arcává és legfontosabb figurájává tette őt, még a kilencvenes éveiben is megmaradt a tekintélye.

Stan Lee 1922. december 28-án született Stanley Martin Lieber néven. Szegény családban nőtt fel, apja román emigráns szabó volt. 1939-ben lótifutiként kezdett dolgozni a Marvel elődjénél, a Timely Comicsnál. Két évvel később az Amerika Kapitány 3. számába írta az első kétoldalas történetét. A háború után, válaszul a DC-féle Igazság Ligájára született meg Lee és Kirby saját szuperhőscsapata, a Fantasztikus Négyes. Hamarosan Hulk, Pókember, Doktor Strange, Daredevil és az X-Men is követte őket. A Bosszúállók története 1963-ban indult el.

Lee azt mesélte, ekkoriban nem sokan becsülték meg a munkáját – volt azonban kivétel is. Egyszer például Federico Fellini látogatta meg a New York-i irodájában, aki másról sem akart beszélni, csak Pókemberről.

A ’60-as években Lee azzal tűnt ki, hogy a Marvel szuperhőseit személyiséggel is felruházta, nem csak erővel. Korábban a képregényekben, például a DC képregényeiben is a szereplők szögletesek és jólfésültek voltak, nála viszont megjelentek az emberi gyengeségek és csalódások. Peter Parker, azaz Pókember például a korpája miatt izgult, és béna volt a randizásban. Ezzel párhuzamosan a gonoszok is pszichológiailag összetettek lettek.

A manhattani születésű Lee volt az írója, művészeti rendezője és szerkesztője a Marvel legtöbb sorozatának és a napilapokban megjelenő képregényeinek. Volt egy havi rendszerességű saját rovata is, amit rendszerint Excelsior! felkiáltással zárt.

A módszere az volt, hogy megbeszélte a történetet a rajzolóval, majd megírta a szinopszist. Ezután a rajzoló elkészítette a paneleket, Lee pedig kitöltötte a szövegbuborékokat és a feliratokat. Az eljárás később a Marvel Method nevet kapta.

A ’70-es években nagy szerepe volt a képregény cenzúrájának fellazításában, miután komoly témákat is belevont az addig gyerekeknek szóló történetekbe, például egy Pókember-történetbe drogprevenciós üzenetet csempészett. A cenzúrahivatal ezt előzetesen nem engedélyezte, viszont az epizód rendkívül népszerű lett, mire a hivatal enyhített a szabályain.

1972-ben nevezték ki a Marvel vezetőjévé, a ’80-as években pedig elkezdte kiépíteni a hollywoodi kapcsolatait – ez eleinte tévés produkciókat eredményezett. Az utóbbi évek Marvel mozisikereit már senkinek nem kell bemutatni; akárcsak Hitchcock, Lee is előszeretettel vállalt cameo szerepeket a filmekben. Önéletrajza 2002-ben jelent meg Excelsior! The Amazing Life of Stan Lee címmel.

***

Korábban tévesen azt állítottuk, hogy az Excelsior a saját rovat szignója volt, erre vonatkozóan a cikket 2018. december 27-én javítottuk.

Gyöngyösi Lilla

Gyöngyösi Lilla az ELTE irodalom- és kultúratudomány szakán végzett. Specializációja a szerzői film, a western és az intermedialitás, mániája az önreflexió. Újságíróként és marketingesként dolgozik. A Filmtekercs.hu főszerkesztője.
gyongyosililla@filmtekercs.hu

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com