A Roma című ’70-es évekbeli családtörténet nyerte a 75. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál fődíját. Ahogy ebben, úgy a többi díjban sem volt nagy meglepetés. A Napszállta a tegnapi díja után nem kapott újat, de így sem maradtunk magyar vonatkozás nélkül.
Az ember gyermeke és a Gravitáció kétszeres Oscar-díjas rendezője, Alfonso Cuarón Roma című filmje nyerte az idei Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Arany Oroszlánját. A mexikói családtörténet a rendező első nem angol nyelvű filmje a 2001-ben készült Anyádat is! után. Ráadásul ezúttal elhagyta állandó operatőrét, Emmanuel Lubezkit, és ő maga ült az operatőri székbe. Ha lenne operatőri Ezüst Oroszlán, valószínűleg azt is megkapta volna.
A Roma végső sikere nem volt váratlan, és ugyanígy a többi nagyobb díjat az esélyes filmek kapták. A legjobb színész Willam Dafoe, aki Vincent Van Goghot alakította az At Eternity’s Gate (magyarul Az örökkévalóság kapujában) című filmben. A legjobb színésznő Olivia Colman, többek között a Broadchurch krimisorozat nyomozónője lett, ő a görög fenomén, A homárt is rendező Jorgosz Lantimosz kosztümös The Favourite című filmjéért kapott díjat. Ez a film kapta továbbá a zsűri nagydíját is, ami az Arany Oroszlán után a második legfontosabb kitüntetés.


A legjobb rendező a korábban Arany Pálmát nyert Jacques Audiard lett a The Sisters Brothers című westernnel, a legjobb forgatókönyvet pedig a Coen testvérek kapták a The Ballad of Buster Scruggs történetéért.
Lantimosz filmjén kívül csak az ausztrál The Nightingale kapott két díjat. A zsűri különdíját az ír rendezőnő, Jennifer Kent vehette át, a legtehetségesebb fiatal színész(nő)nek járó Marcello Mastroianni díjat pedig az aboriginal (ausztrál őslakos) Baykali Ganambarr kapta, aki a színpadon angolul és saját anyanyelvén is megköszönte a kitüntetést.
Versenyen kívül taroltak az ázsiaiak
Amíg a versenyszekció díjait a jól ismert alkotások, jellemzően angolszász és európai alkotók hozták el, addig a második számú, Orizzonti nevű kategóriában az ázsiai és arab filmek taroltak (ld. lentebb). Noha Nemes Jeles László, versenykategóriában indult Napszállta című filmje a mai gálán nem kapott díjat, mégis van magyar vonatkozású film. A zsűri különdíját ugyanis a török Mahmut Fazil Coşkun Anons (magyarul A bejelentés) című, 1963-ban játszódó filmje nyerte el. Látványtervezője az a Rajk László volt, aki Nemes Jeles eddigi két filmjén is dolgozott.
Idén második alkalommal osztottak díjat virtuális valóság szekcióban. Ebben olyan filmek indulhattak, amiknek a megtekintéséhez speciális VR szemüveget kell viselni, és amivel belehelyeződünk a film világába. Noha a zsűri már komoly, idén például az Oscar-díjas Suzanne Bier vezette, az itteni filmek inkább még csak kuriózumszámba mennek. A legjobb VR film díját egyébként Eliza McNitt Spheres című filmje kapta.
#BiennaleCinema2018 #Venezia75
Premio Marcello Mastroianni a un giovane attore emergente a:
Baykali Ganambarr nel film The Nightingale di Jennifer Kent (Australia) pic.twitter.com/oH6qdYAPs1— Biennale di Venezia (@la_Biennale) September 8, 2018
Vanessa Redgrave és David Cronenberg életműdíjat kapott. Utóbbi mesterkurzust is tartott a filmfesztivál keretében.
Mint arról korábban már beszámoltunk, Nemes Jeles László Napszállta című filmje volt 1994 óta az első magyar nagyjátékfilm, ami a versenyprogramba került. A filmkritikusok FIPRESCI világszervezete tegnap a legjobb filmnek választotta.
A 2018-as Velencei Nemzetközi Filmfesztivál díjai
- Legjobb dokumentumfilm: The Great Buster: A Celebration (Peter Bogdanovich)
- Legjobb elsőfilm: The Day I Lost My Shadow (Soudade Kaadan)
Versenyfilm kategória:
- Marcello Mastroianni-díj A legtehetségesebb fiatal színész(nő)nek: Baykali Ganambarr (The Nightingale)
- A zsűri különdíja: Jennifer Kent (The Nightingale)
- A legjobb forgatókönyv: The Ballad of Buster Scruggs (Joel és Ethan Coen)
- A legjobb színész: Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)
- A legjobb színésznő: Olivia Colman (The Favourite)
- A legjobb rendező: Jacques Audiard (The Sisters Brothers)
- A zsűri nagydíja: The Favourite (Yorgos Lanthimos)
- Legjobb film (Arany Oroszlán): Roma (Alfonso Cuarón)
Orizzonti
- Legjobb rövidfilm: Aditya Ahmad: Kado
- Legjobb forgatókönyv: Pema Tseden: Jinpa
- Legjobb színész: Kais Nashif (Tel Aviv on Fire)
- Legjobb színésznő: Natalya Kudryashowa (The Man Who Surprised Everyone)
- A zsűri különdíja: Anons (Mahmut Fazil Coşkun)
- Legjobb rendező: Emir Baigazin (Ozen)
- Legjobb film: Kraben Rahu (Manta Ray)