Kihirdették a filmes díjakat a 26. Tartóshullám Mediawave Együttlét záróestjén, szombaton a Monostori Erődben. A zsűri a versenyprogram és az Úton online filmverseny filmjeit is kitüntette, idén először a diákzsűri díjait is kiosztották. A rendezvényen a filmes díjak mellett átadták a 2016-os Párhuzamos Kultúráért Díjakat is. A Mediawave zárónapján, május 1-én több ingyenes koncert is lesz a Monostori Erőd melletti Duna-parti színpadon, fellép többek között a Dűvő zenekar, az Auróra akusztik, a litván Laiminguo és az észt pUULUUp.
A zsűri tagjai:
- Magyar játékfilm, kisjátékfilm, kísérleti és magyar animáció zsűri: PÁLFI György, Titus MUNTEAN (ROM). Priit TENDER (EST)
- Dokumentum, nemzetközi animáció és táncfilm zsűri: Zlatina ROUSSEVA (BEL/BUL), Radu IGAZSÁG (ROM), VARGA Balázs (HUN)
A zsűri által kitüntetett filmek:
- Legjobb animáció: Dina VELIKOVSKAYA (RUS): About A Mother / Egy anyáról 8 min.
- Legjobb magyar animáció: ANDRASEV Nadja (HUN): A nyalintás nesze 9 min.
- Legjobb kisjátékfilm: GuðMundur Arnar GUðMUNDSSON (ISL): Artun 21 min.
- Legjobb magyar fikciós film: NAGY Viktor Oszkár (HUN): Hivatal 52 min.
- A fikciós zsűri különdíja: CSOMA Sándor (HUN): Tabula Rasa 29 min.
- Legjobb magyar dokumentumfilm: NAGY Dénes (HUN): Seb 52 min.
- Legjobb dokumentumfilm: Vita Maria DRYGAS (POL): Piano / A zongora 45 min.
- Legjobb kísérleti film: Fabiano MIXO (GER, BRA): Woman without Mandolin / Nő mandolin nélkül 5 min.
Az Úton online filmverseny díjazottai:
- Harcosok útja kategória: Paul MESCHUH (GER): Nabilah 22 min. kisjátékfilm
- Nők útja kategória: Victoria VELLOPOULOU (GRE): Excision / Kivágás 54 min. dokumentumfilm
- Sosem tudhatod kategória: Gheorghe PREDA (ROM): Film a világ végén 16 min. kisjátékfilm
- Útközben kategória: Pablo DICONCA (CND): Abyss / Mélység 8 min. táncfilm
- Édes otthon: Quino PINERO (Ethiopia, ESP, UK): Roaring Abyss / Morajló Abesszínia 86 min. dokumentumfilm
A diákzsűri díja:
- Legjobb kisjátékfilm: NAGY Dénes (HUN): Seb 52 min.
- Legjobb nagyjátékfilm: BUHAROV Igor & BUHAROV Ivan (HUN): Az itt élő lelkek nagyrésze 90 min.
- Legjobb dokumentumfilm: HÖRCHER Gábor (HUN): Drifter 72 min.
- Legjobb táncfilm: SZŰCS Réka (HUN, MEX): Wild Horses / Vadlovak 8 min.
A március 1-től március 31-ig tartó közönségszavazás díjazottai
- Legjobb film: PÜSÖK Botond (Románia, Magyarország): Angela 33 min.
- Legjobb operatőr: Michael SIEBERT (Németország): Thirst – Durst nach leben / Szomjazom az életre 16 min.
- Legjobb színész: BARANYI László (Magyarország): Lépj tovább 9 min.
- Legszebb út: Oliver VICTORIA & Zimu ZHANG (Mexikó, Kína, Magyarország): Egyszer volt, hol nem volt, Magyarországon 81 min.
- Legnehezebb út:: PÖRÖS Izabella (Magyarország): It’s a long way / Hosszú út 10 min.
- Legfurcsább út: Shakiba SHABANI (Irán): Ekhtiar / Akarás 7 min.