Hírek

Dokumentumfilm a CBC kanadai közszolgálati televízióban a magyarországi romákról

A magyar romák kanadai bevándorlásának okait vizsgáló húszperces dokumentumfilmet mutatott be szerda este a CBC kanadai közszolgálati televízió The Nation című műsora abból az alkalomból, hogy az ottawai kormány várhatóan még a héten közzéteszi azoknak a „biztonságos országoknak” a listáját, amelyek állampolgárainak menedékkérelmét nagy valószínűséggel vissza fogják utasítani.

A filmben, amelynek több megszólalója azt állította, hogy a romák szempontjából Magyarország aligha tekinthető biztonságos országnak, felvételeket mutatott a Jobbik, a Magyar Gárda és más szélsőséges szervezetek „cigányellenes megmozdulásairól”.

Nahlah Ayed kanadai riporternő a kormány részéről Balog Zoltánt, az emberi erőforrások minisztert szólaltatta meg, aki hangsúlyozta, hogy a jelenlegi magyar vezetés betiltotta a milíciákat, erőfeszítéseket tesz a romák integrálására. A narrátor szerint a miniszter „másokhoz hasonlóan azt mondta, meggyőződése szerint a romák nem azért mennek Kanadába, hogy az üldöztetés elől elmeneküljenek, hanem hogy pénzre tegyenek szert”.

„Biztos, hogy lehetne többet is tenni – mondta a miniszter a riporter kérdésére –, de ennek a kormánynak a legfontosabb dolga az volt, hogy bevonja az Európai Uniót egy európai romastratégia kidolgozásába, mert ez egy európai probléma.”

A film kiemeli Mohácsi Viktória volt szabaddemokrata EP-képviselő kanadai menedékjogkérésének ügyét, amely megfogalmazása szerint próbára teheti Kanada bevándorlási politikáját (amely a narrátor szerint arra irányul, hogy – egyebek között – Magyarországot biztonságos országnak nyilvánítsa).

Mohácsi Viktória volt EP-képviselő elmondta: azért kért tavaly menedéket Kanadában, mert azután, hogy kifogásokat emelt a romagyilkosságok lassú felderítésével kapcsolatban, fenyegetéseket kapott és biztonságba kellett helyeznie a családját. A narrátor szerint lépésében ennél is súlyosabb indíték volt az, hogy Mohácsi szerint az előző magyar kormány úgy döntött, eltitkol a gyilkosságokkal kapcsolatos információkat és azokat 80 évre titkosítja, „mert azok egyesek szerint összefüggésbe hozhatnak néhány állami tisztségviselőt a gyilkosokkal”.

Az erősen felindult Mohácsi elmondta: 15 év börtönt kockáztatna, ha ezekről az ügyekről beszélne és attól tart, hogy a magyar titkosszolgálat „hosszú keze” Kanadában is utána nyúlhat. „De ha senki sem beszél erről, akkor ez tovább fog folytatódni. Nem akarom, hogy az enyémek olyan helyzetbe kerüljenek, amelyben megölhetnek bennünket” – mondta a riportban sírással küszködve, hozzátéve: abban reménykedik, hogy mind a kanadai, mind a magyar kormány tudatára ébred a veszélynek.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com