Hírek

Íme a Magyar Filmdíj jelöltjei!

A legjobb magyar film, rendező és színészek kiléte március 5-én este a Vígszínházban derül ki.

A Magyar Filmakadémia Egyesület a Nemzeti Filmintézet támogatásával 2020. február 26-29. között rendezi meg a Magyar Filmdíj 2020 – Magyar Mozgókép Szemlét, melynek programja immár nyilvános. Idén összesen 114 filmalkotást neveztek az alkotók, melyek közül előzsűrik választották ki azt az 59 darab Magyar Filmdíjra jelölt alkotást, melyeket a rendezvény alatt a közönség nagy vásznon megnézhet –

a televíziós forgalmazású filmeket ingyenesen, a nagyjátékfilmeket pedig kedvezményes 500 Ft-os áron.

A Magyar Mozgókép Szemlén versenyen kívüli alkotásokat is vetítenek és szakmai programok is színesítik majd a filmes esemény kínálatát. A jegyelővétel február 22-én, szombaton kezdődik.

A Magyar Mozgókép Szemlén 59, Magyar Filmdíjra jelölt alkotást vetítenek majd a Corvin moziban. Köztük a Valan, az Akik maradtak, a Drakulics elvtárs, a FOMO – Megosztod és uralkodsz, az Apró mesék, a Guerilla, a Seveled, a Most van most, a Szép csendben és a Szeretlek mint Állat! című nagyjátékfilmeket.

A tévéfilmek közül a Foglyok, az Egy másik életben, a Házasságtörés és a Nino bárkája szerepel a programban, valamint a Cseppben az élet, a Tabukról tabuk nélkül, az Alvilág, a 200 első randi és A mi kis falunk című televíziós sorozatok egy-egy epizódját, továbbá tíz animációs filmet, tíz ismeretterjesztő filmet, tíz kisjátékfilmet és tíz dokumentumfilmet is nagy vásznon nézhetnek majd meg a nézők.

Drakulics elvtárs

 

A jelölt filmek mellett az internetes világból jövő mozgóképek válogatásából, a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a Budapesti Metropolitan Egyetem hallgatóinak filmjeiből, valamint a Magyar Filmakadémia Egyesület Életműdíjas alkotóitól is láthat egy-egy filmet a nagy közönség. Így a programban szerepel Szabó István Apa – Egy hit naplója című alkotása, Gertler Viktor Az aranyember című filmje, melyben Béres Ilona és Pécsi Ildikó látható, András Ferenc Veri az ördög a feleségét című filmje Pécsi Ildikóval a főszerepben, Bereményi Géza Eldorádó című alkotása Eperjes Károllyal a főszerepben és Lugossy László Szirmok, virágok, koszorúk című filmje Cserhalmi Györggyel a főszerepben. Szakmai programok is színesítik majd a filmes esemény kínálatát, melyek közül kiemelkedik az újonnan megalakult MADOKE (Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete) nyílt vita fóruma a Magyar Filmakadémia szervezésében, amely a dokumentumfilmes műfajok határairól és alkotóiról szól.

Február 25-én Szabó István új filmje, a Zárójelentés nyitja a Magyar Filmdíj 2020 – Magyar Mozgókép Szemlét a Corvin moziban. A Magyar Filmdíj győztes alkotásait a Magyar Filmakadémia tagjai titkos szavazáson választják ki, a díjátadót március 5-én este a Vígszínházban rendezik majd meg.

Akik maradtak

 

JELÖLTEK

Legjobb játékfilm
Akik maradtak, rendező: Tóth Barnabás, producerek: Mécs Mónika, Mesterházy Ernő
Apró mesék, rendező: Szász Attila, producerek: Lajos Tamás, Köves Ábel
Drakulics elvtárs, rendező: Bodzsár Márk, producerek: Pék Csaba, Tőzsér Attila
FOMO – Megosztod és uralkodsz, rendező: Hartung Attila, producerek: Iványi Petra, Major István
VALAN, rendező: Bagota Béla, producer: Kántor László

Legjobb rendező
Bagota Béla – Valan
Bodzsár Márk – Drakulics elvtárs
Kárpáti György Mór – Guerilla
Szász Attila – Apró mesék
Tóth Barnabás – Akik maradtak

Legjobb forgatókönyv
Bagota Béla – Valan
Bodzsár Márk – Drakulics elvtárs
Kerékgyártó Yvonne, Hartung Attila – FOMO – Megosztod és uralkodsz
Köbli Norbert – Apró mesék
Muhi Klára, Tóth Barnabás – Akik maradtak

Legjobb férfi főszereplő
Hajduk Károly – Akik maradtak
Krisztik Csaba – Valan
Nagy Zsolt – Drakulics elvtárs
Váradi Gergely – Guerilla
Yorgos Goletsas – FOMO – Megosztod és uralkodsz

Legjobb női főszereplő
Bognár Lulu – Szép csendben
Fátyol Hermina – Szeretlek mint Állat!
László Panna – FOMO – Megosztod és uralkodsz
Tenki Réka – Seveled
Walters Lili – Drakulics elvtárs

Legjobb operatőr
Garas Dániel – Valan
Hartung Dávid – Guerilla
Marosi Gábor – Akik maradtak
Nagy András – Apró mesék
Reich Dániel – Drakulics elvtárs

Legjobb díszlet
Antal-Fógel Adrienn – Guerilla
Ágh Márton – Drakulics elvtárs
Damokos Csaba – Valan
Rajk László – Akik maradtak
Valcz Gábor – Apró mesék

Legjobb zeneszerző
Csorba Lóránt, Csengery Dániel – Seveled
HolyChicks zenekar (Emil Snabb, Jason Atkinson és David Knauer) – Most van most
Keresztes Gábor – Drakulics elvtárs
Pacsay Attila, Parádi Gergely – Apró mesék
Pirisi László – Akik maradtak

Legjobb vágó
Duszka Péter Gábor – FOMO – Megosztod és uralkodsz
Hargittai László – Apró mesék
Kornis Panni – Szép csendben
Mógor Ági – Akik maradtak
Szalai Károly – Valan

Legjobb hang
Balázs Gábor – Valan
Juhász Róbert és Székely Tamás – Szép csendben
Lente Viktor – FOMO – Megosztod és uralkodsz
Tőzsér Attila – Drakulics elvtárs
Lukács Péter Benjámin, Zándoki Bálint – Akik maradtak

Legjobb maszk
Hortobágyi Ernella, Hufnágel Mariann (fodrász) – Apró mesék
Hortobágyi Ernella – Valan
Kozma Éva, Halász Míra – FOMO – Megosztod és uralkodsz
Károlyi Márk, Kund Barbara – Akik maradtak
Nagy Andrea – Seveled

Legjobb jelmez
Füzes Eszter – Drakulics elvtárs
Lengyel Rita – Akik maradtak
Sinkovics Judit – Valan
Schreiter Lilla – FOMO – Megosztod és uralkodsz
Szlávik Juli – Guerilla

TÉVÉFILM
Legjobb tévéfilm
Egy másik életben, rendező: Tasnádi István
Foglyok, rendező: Deák Kristóf
Házasságtörés, rendező: Vitézy László
Nino bárkája, rendező: Miklauzic Bence

Legjobb rendező
Deák Kristóf – Foglyok
Miklauzic Bence – Nino bárkája
Tasnádi István – Egy másik életben
Vitézy lászló – Házasságtörés

Legjobb forgatókönyv
Maruszki Balázs – Nino bárkája
Tasnádi István, Veres Attila – Egy másik életben
Vitézy László, Sz. Szabó István – Házasságtörés
Vörös András – Foglyok

Legjobb női főszereplő
Gera Marina – Nino bárkája
Illés Nagy Maja – Egy másik életben
Nemes Wanda – Házasságtörés
Sodró Eliza – Foglyok

Legjobb férfi főszereplő
Fekete Ernő – Foglyok
Molnár Áron- Egy másik életben
Nagy Péter – Házasságtörés
Znamenák István – Nino bárkája

Legjobb operatőr
Csukás Sándor – Egy másik életben
Gózon Francisco – Foglyok
Pap Ferenc – Házasságtörés
Seregi László – Nino bárkája

Legjobb díszlet
Antal-Fógel Adrienn – Egy másik életben
Klímó Péter – Nino bárkája
Siska Tamás – Házasságtörés
Valcz Gábor – Foglyok

Legjobb zeneszerző
Balázs Ádám – Foglyok
Jávorka Ádám – Nino bárkája
Monori András – Egy másik életben

Legjobb vágó
Barsi Béla – Nino bárkája
Csillag Manó – Foglyok
Csillag Mano – Házasságtörés
Mezei Áron – Egy másik életben

Legjobb hangmester
Madaras Attila – Egy másik életben
Madaras Attila – Házasságtörés
Madaras Attila – Nino bárkája
Terffy Máté – Foglyok

Legjobb maszk
Fekete Rita – Egy másik életben
Jakóts Katalin – Házasságtörés
Kriskó Ancsa, Vincze Gabriella – Foglyok
Tóth Anikó – Nino bárkája

Legjobb jelmez
Balai Zsuzsanna – Házasságtörés
Ignjatovic Kristina – Egy másik életben
Sinkovics Judit – Foglyok
Zelenka Nóra – Nino bárkája

Legjobb animációs film
Az utolsó vacsora – Rendező: Rófusz Ferenc, Producerek: Rofusz Ferenc, Hajdú Zsófia
Bela – Rendező: Tóth Roland, Producerek: Topolánszky Tamás Yvan, Sümeghy Claudia, Konecsni Krisztián
Belső könyvtár – Rendező: Kondor Attila, Producer: Ordódy Judit
Boxi, a film – Rendező-producer: Klingl Béla
Budapest Spaceport: A tolvajok – Rendező: Bálint Szilárd, Producer: Ordódy Judit
Kippkopp a hóban – Rendező: Fabók Szilvia, Producer: Tama Mikori
Lidérc úr – Rendező: Tóth Luca, Producerek: Osváth Gábor, Lukács Péter Benjámin, Ron Dyens
Szimbiózis – Rendező: Andrasev Nadja, Producerek: Sipos Orsolya, Fülöp József, Emmanuel-Alain Raynal, Pierre Baussaron
Szökési sebesség – Rendező: Rebák Tamás, Producer: Kiss Melinda
Tesók – Rendező: Nagy Marci, Producerek: Deák Dániel, Osváth Gábor

Legjobb dokumentumfilm
A báró hazatér – Rendező: Breier Ádám, Producerek: Horváth-Szabó Ágnes, Halász Júlia, Kálmán Mátyás, Muhi Pires, Muhi András Pires, Romwalter Judit, Breier Ádám
A fegyházlelkész – Rendező-producer: Varga Ágota
A létezés eufóriája – Rendező: Szabó Réka, Producerek: László Sára, Gerő Marcell, Szabó Réka
Csak családról ne – Rendező: Kis Anna, Producerek: László Sára, Gerő Marcell
Emmi néni csodálatos élete – Rendező: Száraz Eszter, Producerek: Ecsedy Márton
Ketten – Rendező: Dobray György, Producerek: Dobray György, Détári Géza
Lili – Rendező: Hegedüs Péter, Producerek: Muhi András, Rebecca Mcelory, Ferenczy Gábor
Mignon – Rendező: Oláh Kata, Producerek: Oláh Kata, Elbaz Ela, Csukás Borbála
Ott legbelül dal van… – Rendező: Mohi Sándor, Producerek: Buglya Sándor, Péterffy András
Vonal fölött – Rendező: Nagy Anikó Mária, Producerek: Ugrin Julianna

Legjobb kisjátékfilm
A buszsofőr – rendező: Borbás Dávid, producerek: Törköly Róbert, Détári Géza, Fényes András
A mentor – rendező: Szabó Szonja, Producerek: Pataki Ági, Kenesei Edina
Balansz – rendező: Csata Hanna, Producerek: Mécs Mónika, Mesterházy Ernő, Alföldi Nóra, Bosnyák Miklós
Casting – Rendező: Csoma Sándor, Producerek: Mécs Mónika, Mesterházy Ernő, Alföldi Nóra, Mártonffy Zoltán, Dreissiger László, Deák Dániel
Két csík – Rendező: Dudás Balázs, Producer: Pataki Ági
Maszatvár – rendező: Szakonyi Noémi Veronika, producerek: Hutlassa Tamás, Ugrin Julianna
Reggelim a vacsorád – Rendező: Pantyi Petra, Producerek: Pálos György, Pfeiffer Linda
Szerepzavar – Rendező: Szirmai Márton, Producerek: Tóth Barnabás, Rajna Gábor, Szirmai Árpád, Faragó Attila, Grüll Péter, Molnár Levente
Szokásjog – Rendező: Füzes Dániel, Producerek: Füzes Dániel, Gor Fanni, Szentiványi Gábor, Grőger Nándor
Újjászületés – Rendező: Dombrovszky Linda, Producerek: Major István, Mihályfy Borbála

Legjobb ismeretterjesztő film:
Az elíziumi kém – Rendező: Jamrik Levente, Producerek: Törköly Róbert, Détári Géza, Fényes András
A létezés- szakmában dolgozom – Rendező-producer: Keserű Judit
A vádlott vádló – Rendező: Szentgyörgyi Bálint, Producerek: Czomba Albert, Szentgyörgyi Bálint
Élet, öröm, zene – Rendező: Sólyom András, Producerek: Sólyom András, Élő Nóra
Kodály mindenkié – Rendezők: Kékesi Attila, Papp Gábor Zsigmond, Producer: Papp Gábor Zsigmond
Néhány mondat a szabadságról – Rendező- producer: Szalay Péter
Nicky, a másik fiú – Rendező: Borsody István, Producer: Skrabski Fruzsina
Ötödik alosztály – Rendezők: Borbás Barnabás és Réti László, Producerek: Bellavics István, Országgyűlés Hivatala Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság
Piedone nyomában – Rendező-producer: Király Levente
Vad erdők, vad bércek – Rendező: Mosonyi Szabolcs, Producer: Bagladi Erika

Legjobb televíziós sorozat
200 első randi, Az esküvő – Rendező: Erdélyi Dániel, Producerek: Prukner Brigitta, Kapitány-Diószegi Judit, Móré Annamária, Kapitány Iván, Hámori Barbara
Alvilág (1. évad 1. epizód) – Rendező: Ujj Mészáros Károly, Producerek: Herman Péter, Bodzsár István
A mi kis falunk 3. évad 17. rész – Fészekrakók – Rendező: Kapitány Iván, Producerek: Kapitány-Diószegi Judit, Herman Péter, Boris Mihály, Kapitány Iván
Cseppben az élet – A siker útján (2. rész) – Rendező: Gyöngyössy Bence, Producer: Kabay Barna
Tabukról tabuk nélkül 2. évad – Bűnösök és vezeklők – Rendező: Pálinkás Norbert, Producer: Mentes Endre

 

* A cikket február 18-án frissítettük a sajtóközleményből kimaradt nevekkel.

Havasmezői Gergely

Havasmezői Gergely

Havasmezői Gergely a Filmtekercs egyik alapítója. Történészként és újságíróként végzett, kommunikációs doktoriján dolgozik. Specializációja a film- és mozitechnika, a sci-fi és a társadalmi problémákkal foglalkozó filmek. A Tárca rovatot vezeti. havasmezoi@filmtekercs.hu

FM ‘tekercs Podcast

Hirdetés

Hirdetés

Weboldalunkon sütiket használunk.

Ez a weboldal cookie-kat és más követési megoldásokat alkalmaz elemzésekhez, a felhasználói élmény javításához, személyre szabott hirdetésekhez és a hirdetési csalások felderítéséhez. Az Adatvédelmi tájékoztatóban részletesen is megtalálhatóak ezek az információk..