Hírek

Két magyar film esélyes az európai Oscarra!

Testről és lélekről

Az Európai Filmakadémia kiválasztotta azt az 51 nagyjátékfilmet, ami ez évben elnyerheti „az európai Oscart”.

Az Európai Filmdíj a kontinens filmművészetének legjelentősebb alkotásait tünteti ki minden évben. Az ünnepélyes díjátadásra páratlan években Berlinben, páros években pedig Európa egy-egy nagyvárosában kerül sor. A díjat az Európai Filmakadémia 3.000 tagja szavazza meg: a szervezetet 1988-ban alapították Ingmar Bergman kezdeményezésére, és a díjat már akkor is az amerikai Oscar mintájára, az európai kultúra védelmében hozták létre.

A 2017-es lista 51 fikciós nagyjátékfilmet tartalmaz. A filmek 31 országot reprezentálnak. Ez

„megvilágítja az európai mozi sokszínűségét”,

írja az Akadémia közleménye. Két magyar film található a listán: Enyedi Ildikó Testről és lélekről című, Arany Medvét nyert alkotása és Mundruczó Kornél Jupiter holdja című filmje.

A következő hetek során az Akadémia háromezer tagja a legjobb európai film, rendező, színész és színésznő, valamint forgatókönyvíró díjáról szavaz. A végleges jelölteket november 4-én jelentik be a Sevillai Európai Filmfesztiválon. A legjobb európai operatőr, vágó, látványtervező, jelmeztervező, sminkes-fodrászművész, zeneszerző és hangmérnök díjáról egy hétfős zsűri határoz.

A 30. Európai Filmdíjakat december 9-én adják át Berlinben.

 

Most pedig lássuk az 51 esélyes nagyjátékfilmet!

A Ciambra

Olaszország, USA, Franciaország, Svédország

120’

Írta és rendezte: Jonas Carpignano

Producer: Jon Coplon

 

A Date for Mad Mary

Írország

82’

Rendezte: Darren Thornton

Írta: Darren Thornton & Colin Thornton

Producer: Ed Guiney & Juliette Bonass

 

A Gentle Creature

Кроткая (Krotkaya)

Franciaország, Németország, Litvánia, Hollandia

143’

Írta és rendezte: Sergei Loznitsa

Producer: Marianne Slot

 

A Jew Must Die (Un juif pour l’exemple)

Svájc

73’

Rendezte: Jacob Berger

Írta: Jacob Berger, Aude Py & Michel Fessler

Producer: Ruth Waldburger

 

A Monster Calls

Spanyolország

107’

Rendezte: J.A. Bayona

Írta: Patrick Ness

Producer: Belén Atienza, Ghislain Barrois & Álvaro Augustín

 

Afterimage (Powidoki)

Lengyelország

100’

Rendezte: Andrzej Wajda

Írta: Andrzej Mularczyk

Producer: Michał Kwieciński

 

Ana, mon amour

Románia, Németország, Franciaország

125’

Rendezte: Călin Peter Netzer

Írta: Călin Peter Netzer, Cezar Paul Bădescu & Iulia Lumânare

Producer: Călin Peter Netzer & Oana Iancu

 

Big Big World (Koca dünya)

Törökország

101’

Írta és rendezte: Reha Erdem

Producer: Ömer Atay

 

BPM (Beats Per Minute) (120 battements par minute)

Franciaország

145’

Írta és rendezte: Robin Campillo

Producer: Marie-Ange Luciani & Hugues Charbonneau

 

Bright Sunshine In (Un beau soleil intérieur)

Franciaország

94’

Rendezte: Claire Denis

Írta: Claire Denis & Christine Angot

Producer: Olivier Delbosc

 

Brimstone

Hollandia, Németország, Belgium, Franciaország, Svédország, UK, Magyarország

148’

Írta és rendezte: Martin Koolhoven

Producer: Els Vandevorst & Uwe Schott

 

Fortunata

Olaszország

103’

Rendezte: Sergio Castellitto

Írta: Margaret Mazzantini

Producer: Nicola Giuliano, Franciaországsca Cima, Carlotta Calori & Viola Prestieri

 

Frantz

Franciaország, Németország

117’

Írta és rendezte: François Ozon

Producer: Eric Altmayer, Nicolas Altmayer, Stefan Arndt & Uwe Schott

 

Frost

Litvánia, Franciaország, Lengyelország, Ukrajna

120’

Írta és rendezte: Sharunas Bartas

Producer: Sharunas Bartas, Jurga Dikciuviene, Janja Kralj, Olena Yershova, Volodymyr Filippov, Maria Blicharska, Monika Sajko, Michel Merkt

 

Godless (Безбог / Bezbog)

Bulgária, Dánia, Franciaország

99’

Írta és rendezte: Ralitza Petrova

Producer: Rossitsa Valkanova, Eva Jakobsen & Laurence Clerc

 

Happy End

Franciaország, Németország, Ausztria

107’

Írta és rendezte: Michael Haneke

Producer: Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka & Michael Katz

 

Heartstone (Hjartasteinn)

Izland, Dánia

129’

Írta és rendezte: Guðmundur Arnar Guðmundsson

Producer: Anton Máni Svansson, Lise Orheim Stender, Jesper Morthorst & Guðmundur Arnar Guðmundsson

 

Home

Belgium

103’

Rendezte: Fien Troch

Írta: Fien Troch & Nico Leunen

Producer: Antonino Lombardo

 

Ice Mother (Bába z ledu)

Csehország, Szlovákia, Franciaország

106’

Írta és rendezte: Bohdan Sláma

Producer: Pavel Strnad & Petr Oukropec

 

In Times of Fading Light (In Zeiten des abnehmenden Lichts)

Németország

101’

Rendezte: Matti Geschonneck

Írta: Wolfgang Kohlhaase

Producer: Oliver Berben & Sarah Kirkegaard

 

Indivisible (Indivisibili)

Olaszország

104’

Rendezte: Edoardo De Angelis

Írta: Nicola Guaglianone, Barbara Petronio, Edoardo De Angelis

Producer: Attilio De Razza & Pierpaolo Verga

 

 

Insyriated

Belgium, Franciaország

86’

Írta és rendezte: Philippe Van Leeuw

Producer: Guillaume Malandrin

 

Istanbul Red (Istanbul kirmizisi)

Törökország, Olaszország

110’

Rendezte: Ferzan Ozpetek

Írta: Ferzan Ozpetek, Gianni Romoli & Valia Santella

Producer: Tilde Corsi, Gianni Romoli & Necati Akpinar

 

Jupiter holdja

Magyarország, Németország

123’

Rendezte: Mundruczó Kornél

Írta: Wéber Kata

Producer: Petrányi Viktória, Michael Weber, Fügen Viola & Michel Merkt

 

Lady Macbeth

UK

89’

Rendezte: William Oldroyd

Írta: Alice Birch

Producer: Fodhla Cronin O’Reilly

 

Layla M.

Hollandia, Jordánia, Belgium, Németország

98’

Rendezte: Mijke de Jong

Írta: Jan Eilander & Mijke de Jong

Producer: Frans van Gestel, Arnold Heslenfeld & Laurette Schillings

 

Loveless (Нелюбовь / Nelyubov)

Oroszország, Belgium, Németország, Franciaország

127’

Rendezte: Andrey Zvyagintsev

Írta: Oleg Negin & Andrey Zvyagintsev

Producer: Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov & Gleb Fetisov

 

My Grandmother Fanny Kaplan (Моя Бабуся Фані Каплан / Moya babusya Fani Kaplan)

Ukrajna

110’

Rendező és producer: Olena Demyanenko

Írta: Dmytro Tomashpolskiy & Olena Demyanenko

 

Testről és lélekről

Magyarország

116’

Írta és rendezte: Enyedi Ildikó

Producer: Mécs Mónika, Muhi András & Mesterházy Ernő

 

Paradise (Рай / Rai)

Oroszország, Németország

131’

Rendezte: Andrei Konchalovsky

Írta: Andrei Konchalovsky & Elena Kiseleva

Producer: Andrei Konchalovsky & Florian Deyle

 

Requiem for Mrs. J. (Rekvijem za gospođu J.)

Szerbia, Bulgária, Macedónia, Oroszország, Franciaország

94’

Írta és rendezte: Bojan Vuletić

Producer: Nenad Dukić

 

Return to Montauk

Németország, Franciaország, Írország

105’

Rendezte: Volker Schlöndorff

Írta: Volker Schlöndorff & Colm Tóibìn

Producer: Regina Ziegler, Volker Schlöndorff, Francis Boespflug, Sidonie Dumas, Hartmut Köhler, Stéphane Parthenay, Conor Barry, Til Schweiger, Tom Zickler, Marc Gabizon, Christoph Liedke, John Keville, Mike Downey, Sam Taylor & Rainer Kölmel

 

Sami Blood (Sameblod)

Svédország, Dánia, Norvégia

110’

Írta és rendezte: Amanda Kernell

Producer: Lars G Lindström

 

Son of Sofia (O gios tis Sofias)

Görögország, Bulgária, Franciaország

111’

Írta és rendezte: Elina Psykou

Producer: Giorgos Karnavas & Konstantinos Kontovrakis

 

Spoor (Pokot)

Lengyelország, Németország, Csehország, Svédország, Szlovákia

128’

Rendezte: Agnieszka Holland & Katarzyna Adamik

Írta: Olga Tokarczuk & Agnieszka Holland

Producer: Krzysztof Zanussi, Janusz Wąchała, Johannes Rexin, Pavla Janoušková Kubečková, Tomáš Hrubý, Fredrik, Zander & Jakub Viktorín

 

Stefan Zweig – Farewell to Europe (Vor der Morgenröte)

Németország, Ausztria, Franciaország

106’

Rendezte: Maria Schrader

Írta: Maria Schrader & Jan Schomburg

Producer: Stefan Arndt, Uwe Schott, Pierre-Olivier Bardet, Denis Poncet, Danny Krausz & Kurt Stocker

 

Summer 1993 (Estiu 1993)

Spanyolország

96’

Írta és rendezte: Carla Simón

Producer: Valérie Delpierre

 

The Constitution (Ustav Republike Hrvatske)

Horvátország, Szlovénia, Csehország, Macedónia

93’

Rendezte: Rajko Grlić

Írta: Ante Tomić & Rajko Grlić

Producer: Ivan Maloča, Mike Downey, Rudolf Biermann, Maja Vukić, Dejan Miloševski, Jani Sever & Sam Taylor

 

The Fury of a Patient Man (Tarde para la ira)

Spanyolország

88’

Rendezte: Raúl Arévalo

Írta: Raúl Arévalo & David Pulido

Producer: Beatriz Bodegas

 

The Killing of a Sacred Deer

Írország, UK 121 min.

Rendezte: Yorgos Lanthimos

Írta: Yorgos Lanthimos & Ehimis Filippou

Producer: Ed Guiney & Yorgos Lanthimos

 

The King’s Choice (Kongens nei)

Norvégia, Dánia, Svédország, Írország

130’

Rendezte: Erik Poppe

Írta: Jan Trygve Røyneland & Harald Rosenløw Eeg

Producer: Finn Gjerdrum & Stein B. Kvae

 

The Last Family (Ostatnia rodzina)

Lengyelország

123’

Rendezte: Jan P. Matuszyński

Írta: Robert Bolesto

Producer: Leszek Bodzak & Aneta Hickinbotham

 

The Nothing Factory (A fábrica de nada)

Portugália

177’

Rendezte: Pedro Pinho

Írta: Pedro Pinho, João Matos, Luisa Homem, Leonor Noivo & Tiago Hespanha

Producer: João Matos

 

The Other Side of Hope (Toivon tuolla puolen)

Finnország, Németország

100’

Írta, rendezte, producer: Aki Kaurismäki

 

The Party

UK

71’

Írta és rendezte: Sally Potter

Producer: Christopher Sheppard

 

The Square

Svédország, Németország, Franciaország, Dánia

145’

Írta és rendezte: Ruben Östlund

Producer: Erik Hemmendorff & Philippe Bober

 

The Teacher (Učiteľka)

Szlovákia, Csehország

103’

Rendezte: Jan Hřebejk

Írta: Petr Jarchovský

Producer: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zima & Jan Prušinovský

 

Tom of Finland

Finnország, Németország, Svédország, Dánia

116’

Rendezte: Dome Karukoski

Írta: Aleksi Bardy

Producer: Aleksi Bardy, Annika Sucksdorff & Miia Haavisto

 

Western

Németország, Bulgária, Ausztria

119’

Írta és rendezte: Valeska Grisebach

Producer: Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Maren Ade, Valeska Grisebach & Michel Merkt

 

Wild Mouse (Wilde Maus)

Ausztria

103’

Írta és rendezte: Josef Hader

Producer: Michael Katz & Veit Heiduschka

 

You Disappear (Du forsvinder)

Dánia, Svédország

117’

Írta és rendezte: Peter Schønau Fog

Producer: Louise Vesth

Havasmezői Gergely

Havasmezői Gergely a Filmtekercs egyik alapítója. Történészként és újságíróként végzett, kommunikációs doktoriján dolgozik. Specializációja a film- és mozitechnika, a sci-fi és a társadalmi problémákkal foglalkozó filmek.