Kritika

Az igényesség meseországa – Graffaló és barátai

graffalo A Julia Donaldson és Axel Scheffler meséit feldolgozó 4 animációs rövidfilm, melyet most Graffaló és barátai címmel egy csokorban láthat a magyar közönség, érdemes mindenki figyelmére. Kedves és tanulságos történetek, szerethető karakterekkel és olyan látványvilággal, hogy az ember azonnal egy meleg szobában érzi magát, egy puha takaró alatt, egy nagy bögre kakaóval és egy gyönyörűen illusztrált mesekönyvvel. „Olvasásra fel!”

1999-ben jelent meg A Graffaló című rímekben elmesélt gyerekmese, amely egy furfangos egérről és egy hatalmas szörnyről szól – a tanulságos történet egy kínai népmese alapján készült. A rövidke, de annál sikeresebb könyvet Julia Donaldson írta és Axel Scheffler illusztrálta. A könyv díjak sorát nyerte el, világszerte 13 millió példányban kelt el és számtalan nyelvre fordították le.

Az eredeti első könyv, A Graffaló (fenti képen) 2009-ben készült el animációs rövidfilm formájában, melyet A graffalókölyök követett 2011-ben. A két történet össze is függ egymással, visszatérő szereplőket is láthatunk, a képi világa pedig mindkettőnek kimagaslóan minőségi. Gyönyörű tájak, hihetetlen fények és az animált figurák gyurmahatása teszi igazán különlegessé a két alkotást. Mindkét rövidfilm egyébként 27 perces, ami nagyon dicséretes, hiszen az alapvetően is rövid könyveket nem is lehetne ennél jobban elhúzni anélkül, hogy ne lennének erőltetett vagy felesleges részek az adaptációkban.

A graffalókölyök (2011)
A graffalókölyök

Szintén a filmek hossza felelős azért is, hogy az egyébként végtelenül egyszerű történet és szöveg – gyakorlatilag 10-10 rímekbe szedett sort hallunk állandóan megismételve – ne tűnjön túl bárgyúnak vagy gyerekesnek. A két Graffaló-történet tökéletes szórakozás a legkisebbektől a legidősebbekig.

A 4 filmet csokorba gyűjtő Graffaló és barátai ezek mellett másik két, nem összefüggő animációt tartalmaz. Az egyik 2012-ből az Oscar-díjra jelölt Hely a seprűn, míg a másik a 2015-ös Bot Benő. Az előbbi egy fokkal gyengébb alkotás, inkább a kisebb korosztálynak szól, illetve kevésbé kifinomultak a megjelenő karakterek, bár tanmese jellege miatt aranyos 25 perc a szülőknek is. A történetben egy boszorkány és macskája repked a világban, útjuk során pedig egyre több állatot fogadnak fel seprűjükre, hogy a mese végén együtt szálljanak szembe egy gonosz sárkánnyal.

A négy animáció közül ez hat a legrégebbinek, ami bájt és nosztalgiát kölcsönöz neki, még akkor is, ha ez valamilyen szinten a látványvilág minőségének rovására megy. Amolyan ’90-es évekbeli mesehangulata lesz tőle az embernek – bizonyára akad, akinek pont ez tetszik majd benne, és lesz, akinek nem.

Room on the Broom
Hely a seprűn

A legfrissebb Bot Benő egy kicsit kilóg a sorból – noha egyáltalán nem negatív értelemben. Míg az első három történet ízig-vérig mese a javából, igaz, jó nagy adag tanulsággal megkenve, addig ez a szintén 27 perces alkotás filozofikusabb és környezettudatosabb. A rövidfilm egy botcsalád apukájáról szól, aki egy tavaszi reggelen elindul futni egyet, majd különböző kellemetlen kalandokat követően éppen csak, hogy vissza tud érni szeretett családjához karácsony estéjére.

A két lábon járó és beszélő Bot Benőt sorra használják ki a különböző állatok és emberek: hol egy kutya gondolja úgy, hogy tökéletes játszóbot lenne, hol egy kisfiú használja baseball-ütőnek, hol egy hattyú teszi be a fészkébe, hol pedig egy család ülteti a kandalló fahasábjai közé. Egyikük sem hallja meg őt, egyikük sem figyel fel arra, hogy egy „hús-vér” botról van szó, akinek érzései vannak és egy családja, aki hazavárja őt. Az ember ignoranciája a természettel szemben és az örök kérdés, miszerint éreznek-e a növények jelenik meg ebben az egyébként nagyon aranyos mesében. Elgondolkodtató történet szépen becsomagolva.

Stick Man
Stick Man

Mind a négy alkotást egyébként más-más rendezte, a minőség és igényesség azonban állandó. A szereplők visszatérőek, ez pedig egy humoros cinkosságot visz az egész válogatás-csokorba. Az idősebb korosztálynak pedig ajánlatos eredeti nyelven nézni az animációkat, mert olyan nagy színészek hangján szólalnak meg a szereplők, mint Helena Bonham Carter, James Corden, Tom Wilkinson, Martin Freeman, Simon Pegg vagy Gillian Anderson.

Hatalmas köszönet és elismerés illeti az ADS Service Kft-t, aki forgalmazza ezt a rövidfilm összeállítást: bár odébb van a karácsony, ezekkel a mesékkel előrébb hozhatod magadnak és gyermekednek az ünnepeket.

Kajdi Júlia

Kajdi Júlia az ELTE-n végezte el a filmes alapszakot, majd az Edinburgh-i Egyetemen a mesterszakot. 2014 óta tagja a ‘tekercsnek. Specializációja a thriller, a krimi és Alfred Hitchcock. Ő a Hírek rovat vezetője.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com