Baltasar Kormákur filmes pályája szerteágazó és kontinenseket átívelő. Izlandi alkotóként indult és írói, rendezői, színészi kvalitásait is megmutatta már nekünk. Egészen biztos, hogy a magyar közönség ismeri a nevét, hiszen a Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon már-már állandó vendégnek számít (Vérvonal 2006, Fehér nászéjszaka 2008). Utolsó munkáit Amerikában forgatta: két dolog közös bennük Marky Mark és a középszerűség.
A Csempészek volt az első nagyköltségvetésű amerikai filmje, ami ugyan nem szerepelt olyan rosszul a pénztáraknál, de egész biztosan távol maradt a halhatatlanságtól. A 2 kaliber szintén amerikai produkció, és bár rengeteg jól ismert klisét használ fel, a végeredmény mégsem lett annyira lehangoló. A történet egy mexikói kisvárosban játszódik, ahol a maffia tagjai és a korrupt rendőrök többen vannak, mint az egyszerű nyárspolgárok.
Az eseményeket egy egyszer használatos közmondással indítják útjára: „Hallottad már valaha azt a mondást: Soha ne rabold ki azt a bankot, ahol az út túloldalán a legjobb fánkot árulják?” Nos, én még sohasem hallottam, de a mondásról hamar kiderül, hogy igazsággal van tele, hiszen hőseink megpróbálják a legtöbbet kihozni a kínálkozó lehetőségből, mégis egyik szarból a másikba tenyerelnek bele. Laza profizmussal fosztják ki a bankot, ami úgy tudják, hogy Papi Greco (Edward James Olmos) helyi maffiavezér 3 millkóját őrzi. De legnagyobb meglepetésükre a széfek 43 millió és 125 ezer dollárt rejtenek, és a pénzről kiderül, hogy sárosabb, mint gondolták.
A páros közös alakítása kellőképpen teli van humorral, élcelődésekkel és feszültségel ahhoz, hogy élvezettel nézzük őket a vásznon, az akciójelenetek pedig, ha nem is túlzottan grandiózusak, az apró poénokkal és a kiszámíthatatlan dinamikával a film végéig jóízűen fogyaszthatóak maradnak. Talán csak az utolsó klasszikus mexikói felállás marad el az igazi katarzistól, de a film nagyjelenete azért golyózáporban gazdag. Az intenzív kameramunka, a lassítások és kimerevítések formailag is izgalmassá teszik az alkotást, a filmzene pedig az egész képet állatian hangulatossá varázsolja. A karakteres mexikói látképpel igazán nosztalgikus atmoszférát kapunk, amibe a karizmatikus mellékszereplők is tökéletesen simulnak.
Add Comment