Kritika

Felkavaró gyönyör – Véres monszun

Össznemzeti műfajmix a Norvég erdő rendezőjétől, avagy Anh Hung Tran bemutatja, milyen az, ha egy szerzői film magába olvaszt egy halom zsánert.

A film

Régen láttam olyan filmet, amelyik ennyire nyíltan és egyértelműen a néző érzelmeire, befogadás közben átélt hangulatváltozásaira alapozott volna, mint a Véres monszun. Anh Hung Tran alkotása azonban az első perctől kezdve ezt teszi: egyik főhősünk meghatározó múltbéli kalandjának egy szeletét bemutatva vezet be minket abba a kissé torz, extrémitásoktól cseppet sem mentes világba és hangulati légkörbe, mely aztán örvényként szippantja magába a nézőt, egészen a vélt vagy valós katarzissal töltött utolsó képkockáig.

A film sok szálon futó cselekményében nehéz kijelölni olyan szereplőt és történetet, mely elé nyugodt szívvel odabiggyeszthetnénk a „fő-” előtagot. Legyen szó akár a milliárdos eltűnt fiáról (Takuya Kimura), az őt kereső magándetektívről (Josh Hartnett), a rettegett hongkongi gengszterről (Byung-hun Lee), vagy akár az ő barátnőjéről (Tran Nu Yen-Khe), szinte mindannyian egyenlő hangsúlyt kapnak a kibontakozó történetben. A lineárisnak közel sem nevezhető cselekményvezetésnek köszönhetően pedig sokszor nem is tudjuk egy-egy újonnan felbukkanó szereplő kapcsán, hogy hogyan fog bekapcsolódni a már így is meglehetősen kusza sztoriba.

Az említett szálak valahogy úgy indulnak el, hogy egy gyógyszermágnás felbéreli Kline-t, az egykori Los Angeles-i zsaruból lett magándetektívet, hogy találja meg rég nem látott fiát, Shitaót. A szálak a Fülöp-szigetekre, majd Hongkongba vezetnek, ahol Kline, a helyi rendőrség egyik emberével és egyben régi cimborájával együttműködve, egy gyilkosság helyszínén talál rá Shitao nyomaira. Hamar nyilvánvalóvá válik, hogy a szörnyű tett a helyi maffia egyik kegyetlen vezetője, Su Dongpo nevéhez köthető, így elindul egy macska-egér játszma, melyben immár szinte mindenki Shitao, illetve a vele együtt eltűnt Lili, a maffiavezér kedvese után kutat.

A rendező aprólékos gonddal ügyelt arra, hogy egyik szál se sikkadjon el, sőt egyenesen azt az utat választotta, hogy – amennyire csak lehet – részletesen bemutassa a hősök által átélt érzelmeket. Hogy azonban még egyet csavarjon a dolgon, nem elégedett meg ennyivel, hanem történetének alakulásába belekeverte Kline és valamelyest Shitao múltját is, és talán mondanom sem kell, hogy csak minimális jelzéseket alkalmazott az egyes idősíkok elválasztására, így ha a néző nem elég szemfüles, könnyen veszítheti el a fonalat a hollywoodi szokásmóddal ellentétben egyáltalán nem túlmagyarázott film egyre bonyolultabbá váló cselekményében.

A horror, thriller, gengszterfilm és krimi műfaját és ezek hatásmechanizmusait egyaránt magába olvasztó filmkölteményben rövid idő után felbukkan a misztikum is, amikor kiderül, hogy Shitao egyfajta Krisztus-parafrázisként segít csodatévő erejével a rászoruló szegényeken. Ez első látásra kissé furcsának, és felettébb oda nem illőnek hat, ám szépen lassan rájövünk, hogy mégis ez az a vonal, ami a film cselekményének hátterében végighúzódik. Ennek köszönhetően értjük meg ugyanis Kline múltbéli rémképeit az egykoron általa üldözött gyilkosról, aki valamiféle új teremtőként tekintve magára készített szobrokat emberi testekből.

A sokkoló és egyben gyönyörű képek, az egyre szorosabban összefonódó történeti szálak és a lelkileg jócskán megterhelt nézői lelkek kiáltanak a végső katarzisért, ami azonban a végére kissé eltúlzott keresztény szimbolikának köszönhetően nagyrészt mégis elmarad. A kifulladás felé sodródó utolsó negyed óra ellenére azonban mindenképp érdemes rááldozni szűk két órát az életünkből a Véres monszunra, mert bátran állíthatom, hogy ilyen felkavaró, ám mégis szemet gyönyörködtető élményben csak ritkán van részünk.

A lemez

A Budapest Film kiadványára nem kerültek extrák, ám szerintem nem csoda, ha egy ilyen zseni, mint Anh Hung Tran, nem szeretné megosztani művének kulisszatitkait.

Véres monszun (I Come with the Rain)
színes, magyarul beszélő, francia-hongkongi-ír-spanyol-angol thriller, 2008

rendező: Anh Hung Tran
forgatókönyvíró: Anh Hung Tran
zeneszerző: Gustavo Santaolalla
operatőr: Juan Ruiz Anchía
producer: Jean Cazes
vágó: Mario Battistel

szereplő(k):
Takuya Kimura (Shitao)
Shawn Yue (Meng Zi)
Byung-hun Lee (Su Dongpo)
Josh Hartnett (Kline)
Tran Nu Yen-Khe (Lili)

IMDb

A DVD megjelenése: 2011. 10. 27.
Szinkron nyelv: magyar DD 5.1, angol DD 5.1
Feliratok: magyar
Extrák: –
Ár: 2099 Ft

Hancsók Barnabás

Hancsók Barnabás 2010 óta ír cikkeket a Filmtekercsnek, volt rovatvezető és olvasószerkesztő. Specializációja az adaptáció, a sci-fi, a vígjáték és a társadalmi dráma, szívesen ír szerzői, bűnügyi és dokumentumfilmekről is.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com