A francia újhullám számos rendezője rajongott Hitchcockért és a noirokért, s a szerzői példák hatására bűnügyi, vagy részben bűnügyi szálat tartalmazó filmeket is készített. A tematika iránti vonzalmuk azonban közel sem rendelkezett azonos fűtőértékkel: volt, aki – például Godard vagy Truffaut – idővel eltávolodott ettől a zsánertől, másokat, mint például Claude Chabrolt egész pályája során foglalkoztatott. Chabrol rendíthetetlen érdeklődésének egy korai bizonyítéka a Kettős küldetésben (1959) című film, mely hazánkban – szerintem hűbb fordításban – Kettős csavarként is ismerhető.
A film
A történet egy gazdag, vidéki család nem minden visszásságtól mentes életébe enged bepillantást. Adott egy házasságtörő férj (Jacques Dacmine), aki szakítana feleségével (Madeleine Robinson), de Thérèse nem akar botrányt. A hűtlenség miatt gyermekeik igen mérgesek az apjukra, s a kedélyeket csak továbbborzolja a lány szemtelen udvarlója, Laszlo Kovacs (Jean-Paul Belmondo), aki mindent megtesz jövőbeli anyósa bosszantására. A férfi ráadásul különösen jó viszonyban van az apával, és lelkesen biztatja azt, hogy menjen világgá a szomszédban élő szeretővel (Antonella Lualdi). A viszonyt azonban nyíltan folytatják, mígnem valaki megöli a családi egység megbontóját.
A Kettős küldetésben (1959) önmagában nyomába sem ér Chabrol első két, fekete-fehér filmjének (A szép Serge (1958) és az Unokafivérek (1959)). A fokozatosan elkomoruló alkotás – mely egyébként egy bűnügyi-misztikus regény (Stanley Ellin: The Key To Nicholas Street) alapján készült – kétségkívül fordulatos, ám különlegesnek mégsem nevezhető történettel rendelkezik. Alapvető hibájaként nem is annyira a didaktikus, ám morálisan támogatható véget, hanem a jellemek vázlatosságát, a gyilkos személyiségének kissé felületes ábrázolását lehet felróni. Csírájában azonban már magában foglal számos későbbi Chabrol-jellegzetességet: a már említett bűnügyi téma (sokszor gyilkosság) lélektani feldolgozását, a családi vagy szerelmi szálat, a közép- és nagypolgári környezetet (például A szertartás (1995), Köszi a csokit!(2000)).
A film maradandó erényének számít viszont a korábbi Chabrol-műveket is jegyző Henri Decaë figyelemreméltó operatőri munkája. A formai megoldások kiválóan támasztják alá a hangulatot és a történetmondást. A mélységélesség és a különböző tükröződő felületek bevonása fokozza a kiszámíthatatlan szereplők és események adta bizonytalanságot. A belső keretezés vagy éppen a kameramozgással való játék pedig sejteti, sugallja a szereplők viszonyát. Például a férj és a szerető heves csókolózása az utcán: közeli, a kamera emelkedik, mintha a pár le is rogyna, illusztrálandó, hogy milyen viharos a viszonyuk.
A Kettős küldetésben ráadásul több, a magyar közönségnek kimondottan rokonszenves érdekességet is felmutat. A Kifulladásig (1960) ugyancsak Belmondo alakította Michel Poiccard-ját, Laszlo Kovacs álnéven is keresi a rendőrség. Fogas kérdés, hogy kié volt a névazonosság ötlete, mindenesetre ügyes, laza fogással köti össze a két, szinte egyszerre forgatott filmet. A Kettős küldetésben másik egzotikuma, hogy a filmbeli Kovacs egy barátját Szabó László játssza, aki kétszer is beszél vele magyarul. Viszont azzal, hogy a történet nem magyarázza meg a nyelvválasztást, hagy némi űrt a nézőben a film egészére vonatkozólag, még ha közben izgalommal követné is a fordulatokat és csodálná a képeket.
A lemez
A kiadványt sajnos nem rendelkezik bónuszanyagokkal.
Értékelés: 6/10.
Kettős küldetésben (Á Double Tour)
színes, francia-olasz filmdráma, 100 perc, 1959
rendező: Claude Chabrol
író: Stanley Ellin
forgatókönyvíró: Claude Chabrol, Paul Gégauff
zeneszerző: Paul Misraki
operatőr: Henri Decaë
vágó: Jacques Gaillard
szereplő(k):
Jean-Paul Belmondo (Kovács László)
Madeleine Robinson (Thérčse Marcoux)
Antonella Lualdi (Léda)
Jacques Dacqmine (Henri Marcoux)
André Jocelyn (Richard Marcoux)
Bernadette Lafont (Julie)
Mario David (Roger)