Andy Tennant Hamupipőkéjére (Drew Barrymore) minden feminista büszke lehetne. A szendeség és a talpraesettség ellentmondására épülő karakter nem elég, hogy szolgálólétére bújja a könyveket, de rögtön az Utópiát olvassa, bármikor kioktatja a francia herceget az emberi egyenlőség eszméjéről, és még Leonardo da Vincivel is szoros kapcsolatokat ápol.
Andy Tennant eddigi életműve során a nézhetőség határán imbolygó munkákat tett le az asztalra. Pályafutását még a kilencvenes évek azon szakaszában kezdte, amikor a romantikus filmeket nem egy meleg karakter kötelező szerepeltetése, hanem a meseszerű vonulatok határozták meg. Kortárs filmjeinek (Bolondok aranya, Exférj újratöltve) minőségi hanyatlása a lehetetlen akciószcénák elszaporodása mellett talán e ténnyel is magyarázható. Mindenesetre bő tíz évvel korábban még olyan könnyed filmeket készített, mint a Hamupipőke-sztorit A muzsika hangjaival vegyítő Anna és a király, a rút kiskacsa meséjét sajátosan kifordító és sokszorosító A randiguru vagy aktuális filmünk, a Hamupipőkét direktben feldolgozó Örökkön-örökké.
Andy Tennantnek az Örökkön-örökké (1998) volt az első vérmesebb dobása, s kár tagadni, hogy kellő ötletességgel vágott bele a közismert mese adaptálásába. Történetét először is egy, a napóleoni korban játszódó, a Grimm testvéreket is felvonultató keretbe ágyazza, ezzel is megalapozva annak hitelességét. Másodszor pedig Hamupipőke kalandjait I. Ferenc francia király uralkodása idejére helyezi, s olyan neveket emleget fel, mint Morus Tamás és Jacques Cartier. Ráadásul Leonardo da Vincit és Mona Lisáját konkrét szereplővé is teszi, s Michelangelo is csak azért marad le a megtiszteltetésről, mert „beszorult egy mennyezet alá Rómában.” Tennant tehát a történelmi eseményeket egyszerre használja fel a mese valóságmagvának kiszélesítésére és az Örökkön-örökké humorának erősítésére.
Hamupipőke (Drew Barrymore) olyan gondolatokat pedzeget, mint a jobbágyszabadság, vagy a kisebbségek (cigányság) helyzete Franciaországban, s be kell vallani, hogy Barrymore meggyőző játékának köszönhetően polgárjogi harcossága cseppet sem zavaró. Mi több, segít felerősíteni Hamupipőke szolgasorsának és Henrik herceg (Dougray Scott, a későbbiekben a Mission: Impossible 2. antagonistájaként válik világhírűvé) nemesi öntudatának társadalmi konfliktusát.
A történelmi hátteret leszámítva Hamupipőke története többnyire a közismert mederben csordogál. A gonosz mostoha (Anjelica Huston sokadjára is hibátlan választás a szerepkörre) és leányai a herceg szívének megnyerésével próbálkoznak, s közben címszereplőnket cselédként dolgoztatják. Egy véletlen folytán azonban a herceg megismeri az álnéven bemutatkozó Hamupipőkét, s első látásra belészeret. A sztori később annyiban módosul, hogy sajnálatosan a híres cipőpróbálós báli jelenet kimarad, helyette csak némi lelkiismeret furdalással meghintett enyelgést kapunk, ami a történet lezárására is átragad. Szintén sokat ront az összképen, hogy rendező a némafilmkorszak burleszkjeit megidéző botladozásokkal bünteti meg a negatív figurákat, ahelyett hogy a mostoha megpendített önsanyargató tragédiájának elemzését fejezné be. S valódi kalandfilmmé is csak azért nem tud válni ez az élvezetes mese, mert Andy Tennant már az Örökkön-örökké kapcsán is bebizonyítja, hogy képtelen átélhetővé tenni egy-egy akciójelenetet.
Örökkön-örökké (Ever after)
színes, amerikai kalandfilm, 121perc, 1998.
rendező: Andy Tennant
író: Charles Perrault
forgatókönyvíró: Andy Tennant, Susannah Grant, Rick Parks
operatőr: Andrew Dunn
díszlettervező: Judy Farrell
jelmeztervező: Jenny Beavan
zene: George Fenton
producer: Mireille Soria, Tracey Trench
látványtervező: Michael Howells
vágó: Roger Bondelli
szereplők:
Drew Barrymore (Danielle De Barbarac)
Anjelica Huston (Rodmilla De Ghent bárónő)
Dougray Scott (Henrik herceg)
Patrick Godfrey (Leonardo da Vinci)
Jeanne Moreau (Franciaország Nagyasszonya)
Jeroen Krabbé (Auguste De Barbarac)
Lee Ingleby (Gustave)
IMDb-átlag: 6,9.
http://www.foxmovies.com/everafter/
A DVD-t kiadja az Intercom.
Megjelenés: 2010. 08. 04.
Ár: 3190 forint
Felirat nyelv: magyar, dán, finn héber, izlandi, lengyel, norvég, portugál, svéd