Néhány éve egy fiatal grúz rendező készített egy remek francia filmet, mely akkor elnyerte az év felfedezettjének járó díjat, és még néhány más kitüntetést különböző európai fesztiválokon. Idén ugyanez a direktor lehetőséget kapott, hogy filmjét nagyobb költségvetéssel, sztárokat is felvonultatva újraforgassa Hollywoodban. Vérfrissítésként hatott ez a felújítás, melyet most a nagyérdemű is megcsodálhat. Valahogy így hangozhat A 13-as című film amerikai sajtóközleménye, szerintem azonban kicsit másról van szó.
Hollywood haldoklik. Ez a hír talán csak azoknak új, akik nincsenek tisztában az ott gyártott filmek forrásával, vagy nem néznek más országban készült műveket. Ha ugyanis nem lennének ötletes, feldolgozható, külföldi alapanyagok, meg persze rengeteg pénz a szerzői jogok megvásárlásához, akkor az álomgyár jó pár éve foglalkoztatatlan iparosok tömegétől lenne muszáj megválni. Egy remake azonban, az esetek túlnyomó többségében, egyszerűen képtelen ugyanazt a színvonalat hozni, mint amiből készült, tisztelet persze a néhány kivételnek, melyek olykor akár túl is szárnyalhatják az eredetit. Sajnos A 13-as nem számít ilyen kivételnek, még akkor sem, ha az álomgyár a rendezőt is importálta.
Géla Babluani filmje – és immár pályája is – bizonyítja, hogy mindennek megvan az ára, még az emberi életnek is. Ha valaki egyszer meghallja a pénz hívó szavát – főleg ha olyan súlyos anyagi gondokkal küzd, mint a film főhőse – az minden őrültségben benne van, legyen az akár egy orosz rulett szerű játék, vagy egy film újraforgatása.
Lehetne boncolgatni, hogy mik az eltérések és hasonlóságok a film 2005-ös és idei változata között, de ez egyrészt rémesen unalmas lenne, másrészt olyan lényegtelen apróságokhoz vezetne el bennünket, mint például az, hogy az egyikben főhősünk ács, míg a másikban villanyszerelő. Sokkal érdekesebb azonban, hogy a gyengébb kivitelezés ellenére a rendezőnek sikerült megtartania a film hangulatát, ami – thrillerről lévén szó – elsődleges szempont. Ez azonban tényleg csak az író-rendező Géla Babluani érdeme, cseppet sem a sztároké. Sőt, Jason Statham, Mickey Rourke, 50 Cent és a többiek feltűnően nem illenek a filmbe, a rendező ugyanis mintha megpróbálta volna a többi karakter esetében megtalálni azokat az amerikai színészeket, akik legjobban hasonlítanak az eredeti A 13-as alakjaihoz.
Monokrómból színessé vált film ide, húzónak szánt színésznevek oda, felesleges volt újraforgatni ezt az egyébként minden mozzanatában feszült, thriller-rajongóknak kötelező darabként feladható alkotást. Míg az eredeti újként, frissként és ötletgazdagként hatott, addig az amcsi verzió másolt és izzadságszagú. Mondhatni 13-as skálán 2-es.
A 13-as (13)
színes, amerikai filmdráma, 2010
szereplő(k):
IMDb-átlag: 6,9