Ahogy azt nyilván mindenki tudja, a zár nem egyenlő a zárbetéttel, hiszen az előbbi az, ami a nyelv segítségével becsukja az ajtót, míg az utóbbi a kulcs segítségével be is tudja zárni úgy, hogy csupán kilinccsel már ne legyen az ajtó nyitható.
A zárbetét éppolyan fontos része a szerkezetnek, ahogy a zár is, sőt, a kettő gyakorlatilag nincs meg egymás nélkül. Annak, hogy ezek külön részek, mindenféleképpen megvan az az előnye, hogy külön-külön is cserélhetőek.
Milyen zárbetétet válasszunk?
A kérdés nagyon is jogos, hiszen a zárbetéteknek is nagyon sokféle fajtája létezik, és egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket mikor és hol alkalmazzuk.
Ahogy minden vásárlásnál, itt is fontos tisztában lennünk az egyes típusok előnyeivel, valamint hátrányaival is, hiszen ez a tudás segít hozzá ahhoz, hogy tényleg azt válasszuk, amire valóban szükségünk van, s ami az igényeinket teljes mértékben képes kielégíteni.
A zárbetétek típusai
A zárbetétek között az egyik legismertebb a normál zárbetét, de létezik gombos, vészfunkciós és törésvédett változat is, valamint hevederzáras zárbetét, felsőzár-betét, sőt, még olyan is van, hogy félbetét.
Mivel ilyen hatalmas a választék, ezért jól jön némi információ arról, hogy melyik mit tud, és melyiket mikor érdemes választani.
Normál zárbetét
A zar-zarbetet.hu weboldal zárbetét típusai közül a legelterjedtebb változat a normál zárbetét. Ez a fajta zárbetét az ajtó külső és a belső oldala felől ugyanúgy nyitható és zárható is.
Ugyanakkor egyáltalán nem ez a legbiztonságosabb zárbetét, népszerűségének okát sokkal inkább abban érhetjük tetten, hogy igen kedvező áron érhető el a komolyabb zárbetétekhez képest.
A normál zárbetétek arra képesek, hogy bezárják az ajtókat, így az kulcs, illetve a zárbetét megrongálása nélkül nem lesz nyitható. Ha normál zárbetét mellett szeretnénk megnehezíteni a betörők dolgát, akkor felszereltethetünk kiegészítőket, ami lehet például hevederzár, amelyben fogaskerekes zárbetét működik, illetve pótzárat is választhatunk, amelyben jellemzően felsőzár-betét található.
Mindkét megoldással biztonságosabbá tehetjük a bejárati ajtónkat anélkül, hogy a zárbetét cseréjére lett volna szükség.
Kulcs a zárban, avagy kiküszöbölhető-e a normál zárbetét legfőbb hátránya?
A normál zárbetétnek kifejezetten kedvezőtlen tulajdonsága az, hogy amikor belülről úgy zárják be, hogy utána benne hagyják a zárban a kulcsot, akkor kívülről az ajtó kinyithatatlanná válik. Akkor legalább teljesen biztonságos – gondolhatnánk, csakhogy a képlet egyáltalán nem ilyen egyszerű.
Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor egy idős ember rosszul lesz a lakásban, és be kellene jutni hozzá, de nem lehet. Vagy a gyermek zárkózott be, ordíttatva a zenét a fülhallgatójában, vagy az is lehet, hogy mi magunk nem szeretnénk kiugrani a fürdőkádból és beengedni a többieket.
Ilyen helyzetekre nyújt megoldást a vészfunkciós zárbetét, illetve a gombos zárbetét is jó megoldás lehet, ha nincs a közelében üvegfelület, így kívülről biztosan nem lesz hozzáférhető.