Magazin Nincs kategorizálva

Anilogue 2015: A zene erejével – A szatellitlány és a tehén

pic_20151112122335_5vmjqt01u58Hogy szerelembe eshet egy szatellit egy tehénnel? Hogy rettegésben tarthat egy várost egy szemétégető? Hogy egy tekercs vécépapír megváltoztathatja a világ sorsát? Hyung-yun Chang filmjében, A szatellitlány és a tehénben mindez megtörténik – és nem is tűnik olyan meglepőnek.

Il-ho, a műhold, 20 éve figyeli a világűrből Korea mindennapjait. Különösen felkelti érdeklődését a törött szívű Kyung-chun, aki zenéjével megszólítja a szatellitet. Mire II-ho emberi alakot öltve földet ér, Kyung-chun – megtapasztalva valamennyi reménytelen szerelmes sorsát – állattá, konkrétan holstein tehénné változik. Kyung-chunnak nem csak bánatával kell megküzdenie, egy szemétégető és a szervkereskedő, Mr. Oh is üldözi – II-ho, hogy segítsen a fiún, a WC-papír alakjában élő Merlinhez, a mágushoz fordul segítségért.

Hyung-yun Chang első egészestés filmje igen bizarrnak tűnhet – valójában azonban egy igen konvencionális szerelmi történet, amit a rendező-forgatókönyvíró gegekkel és a távol-keleti animációs világban legkevésbé sem idegen mágikus-realisztikus elemekkel pakolt tele. Szellemes viccek kerekednek egy tehén munkalehetőségei körül, a WC-papír alakot öltött Merlin varázserejének papírmanifesztációjából, vagy abból, milyen az, ha egy szatellitlány kimerül.

szatellitlanyDe ha elszakadunk a konkrétumoktól, A szatellitlány és a tehén legtöbb poénja felfogható egyfajta metaforaként is: a tehénalak lehet Kyung-chun depressziója, amiből időről időre kitör II-ho kedvéért, a szatellitlány lehet az a különc, akinek mindig is nehezére esett a beilleszkedés, a szemétégető pedig lehet az emberekbe vetett hit hamvasztója, ami az utolsó reményt is sírba küldi. Persze nem kell megijedni, a film legkevésbé sem komolykodik, habkönnyű meseként vezeti végig hőseit a kalandokban, humorban, romantikában – és zenében gazdag történeten. A zene kiemelt szerepet játszik a filmben, hiszen Kyung-chun zenészként a muzsika segítségével szólítja meg szerelmét, és zongorajátéka a film végkifejletében is fontos dramaturgiai szerepet kap.

Egy animáció esetében nem szabad elmennünk szó nélkül a film látványvilága mellett sem – ami ezúttal semmilyen különös újdonsággal nem szolgál. A szatellitlány és a tehén a hagyományos animék nyomdokain jár: szépen kidolgozott hátterekkel és kifejező karakterekkel operál, de emlékezeteset nem ezen a téren alkot.

szatellitlany_es_a_tehen

 

 

Molnár Kata Orsolya

Molnár Kata Orsolya a Filmtekercs.hu egyik alapítója, 2020 augusztusáig főszerkesztője. Geográfusként és filmtörténetre specializálódott bölcsészként végzett, PR-, branding- és marketingtanácsadóként dolgozik. Specializációja a képregényfilm, a sci-fi és a távol-keleti filmek.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com