Nincs kategorizálva

Dialëktus Fesztivál programja

Dialektus 2010

Hatodik alkalommal várja a nézőket, érdeklődőket, barátokat a Dialektus Fesztivál. A hagyományokhoz híven érzékeny, izgalmas alkotásokat mutat be a világ minden tájáról. A nézők a megszokott és az új helyszíneken is a legkülönfélébb antropológiai- és dokumentumfilmek közül válogathatnak, amelyek többségét csak a Dialektus alatt tekinthetik meg. A Dialektus Fesztivál idén több újdonsággal is várja az érdeklődőket.

Helyszínek

Új helyszínként kapcsolódik a Fesztiválhoz az Építész Udvar (Magyar Építészek Háza, 1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2.) és kiállítóterme; filmes és antropológiai folyóiratokkal, könyvekkel, illetve beszélgetésekkel, esti vetítésekkel, korábbi évek Dialektus nyertes filmjeinek bemutatásával.

Zolnay Pál előtt tiszteleg az idei retrospektív program. Vetítésre kerülnek többek között a Sámán, a Törjünk fel egy meggymagot! című filmjei és a Filmsámán című Zolnay portréfilm. A vetítésekre és beszélgetésekre várunk mindenkit szeretettel az Örökmozgó Filmarchívumba és az Építész Udvarba.

A versenyfilmeknek, a Fesztivál központnak a Vörösmarty mozi, a szakmai programoknak pedig a DocuArt Kocsiszín ad otthont.

A rendezvény szervezője a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány; a DocuArt Filmgyűjtemény és Adatbázis a fesztivál filmjeinek folyamatos kutathatóságát, hozzáférhetőségét biztosítja.

Dialektus 2010

Program

A versenyprogramban 15 ország 43 alkotása szerepel, amelyek három szekcióban kerülnek bemutatásra. Az „Aranyszarvas” díjat a nemzetközi zsűri szekciónként adományozza:

Sűrű leírás – Európai antropológiai film

Emberi történetek – Európai dokumentumfilm

Diákmunka – Európai diákfilmek

A filmek: identitás – hagyomány – mi vagyunk a történelem – receptek az életre – együttélés

A három szekcióba szervezett filmekből idén is legalább olyan változatos történetek, emberek, tájak és folyamatok rajzolódnak ki, mint azt a korábbi években már megszokhatta a közönség. Önkéntes túlélők, részmunkaidős szuperhősök, apróhirdetések világa kerül elénk a Gólöröm, a Szuperhősök és az Apró örömök képein. A segítség határait feszegetik a Dzsungelrádióban, míg a Bevállalós nénikék a jogfosztás ellen, afgán nők pedig a jogosítványért küzdenek. A globalizáció, a klímaváltozás és a terjeszkedő nagyvállalatok konfliktusai és együttélési kényszere jelenik meg francia, dán és osztrák filmek történetein keresztül. Utópiának tűnő amerikai átalakulás Detroitból, sportkomplexumot újrahasznosító Hajléktalanok Mozgalma Brazíliából és mechanikus balett észak-franciaországból. Egyfajta etnikai albérlet bemutatására vállalkozik az Egy kis szoba és a Békét mindenkinek, míg Nepálból véres zavargások ellenpontozzák olasz és német szerzetesek derűs törekvéseit.

Olasz, svéd és spanyol filmek szereplői próbálnak tabuk között felnőni és egyszersmind megismerni saját nőiségüket. Cseh, román, német és magyar visszatekintések megdöntött rendszerekre, politikai erőszakra, gyilkosságra, ügynök-ügyekre és Észak-Koreára. Ugyanakkor különböző európai hadtesteknél szolgált katonai szakácsok emlékeiken keresztül betekintést nyerünk a dátumok, tények, hadüzenetek, csaták és békekötések színfalai mögé: 20. századi háborús szakács portrék kerülnek elénk. Választóvonalak és egyensúlykeresés filmek és kutatók nyomán; az albán nyelv, a panelházak, a gauchók és az LSD. Nem kevésbé izgalmas témákat vetnek fel, immár a gyökerek és identitás területén a csehországi vietnámiak és az alaszkai norvégok történetei. Csehországból érkezett Hudeček és Rein urak gyűjteménye is; a derék gyilkos és a roncstelepen dolgozó barát, akinek semmi gusztusa az élethez. Nem mondható el ugyanez a Malaccal teljes helyi böllérekből szervezett csapatáról, akik Magyarország leghátrányosabb régiójából neveznek nemzetközi böllérversenyre. A fentiek természetesen csak nyers és szubjektív kiragadások a negyvenhárom versenyfilm alkotta programból. Jó eséllyel azonban mindenki talál majd kedvére valót a három szekció alkotásaiból.

A zsűri tagjai:

Eddy Appels – antropológus, dokumentumfilm készítő. A Holland Vizuális Antropológiai Alapítvány elnöke, a Beeld voor Beeld dokumentumfilm fesztivál vezetője.

Adina Bradeanu – kutatási szakterülete a dokumentumfilm. A DocuMentor alapító tagja.

Kató Csilla – az Astra Filmfesztivál munkatársa, a CEU kultúrantropológiai nyári egyetemének koordinátora.

László Sára – dokumentumfilmes, producer.

Eva Michalková – az Early Melons Nemzetközi Diákfilmfesztivál programvezetője.

Müllner András – az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet Kommunikáció Tanszék docense.

Papp Bojána – televíziós és rádiós szerkesztő, rendező.

Saša Srećković – a belgrádi Néprajzi Múzeum kurátora, az Etnológiai Filmfesztivál menedzsere.

Szirmai Márton – filmrendező, szerkesztő.

Szakmai programok

“myDEER” Projektfejlesztési Workshop

A program a Visegrádi Alap meghatározó támogatásával olyan dokumentumfilm projektekkel foglalkozik, amelyek forgatása még nem zárult le, s amelyek legalább két visegrádi ország (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) helyszínein játszódnak. A workshop célja, hogy ösztönözze a koprodukciók létrejöttét, és támogassa olyan európai filmalkotások megvalósítását, amelyek széles körben való terjesztésre alkalmasak, és érzékeny képet adnak a visegrádi országok népeinek kultúrájáról, mindennapi életéről.

Doku-kritikusi Workshop 

A tavalyi jó tapasztalatok arra sarkallottak bennünket, hogy idén is rendezzünk dokumentumfilm-kritikusi workshop-ot Blaskó Ágnes és Varga Balázs vezetésével. A szöveg születése, a dokumentumfilmek elemzéséhez szükséges formanyelvi és fogalmi eszköztár, az egyéni írásgyakorlat mellett a résztvevők konkrét megmérettetésen vesznek részt, mert kinyomtatott munkáikat “még melegében” a fesztivál vendégei elé tárjuk.

Kísérőrendezvények, gálák

Nyitó díszelőadás – Zolnay Pál: Fotográfia (zártkörű rendezvény)

„A Fotográfia különös varázslata is azon múlt, ahogy a Fotográfus és a Retusőr elvégezve munkájukat, tovább beszélgetve a margarétás öregasszonnyal nagyothalló uráról, botlottak a gyerekeit fájdalmában legyilkoló asszony történetébe. Zolnay emberi drámák iránti gyengédsége és nyitottsága nagyon szerencsésen találkozott a „kamerás ember” vaskegyetlenségével, ahogy minden elbeszélési konvenciót felrúgó filmjei formáját menet közben alakította.” (Fazekas Eszter.)

  • Június 23., szerda, 18:00, Vörösmarty mozi

“myDEER” Projektfejlesztési Workshop

  • Június 26. 9:30 – 13:00, Cseh Centrum

A myDEER kreatív dokumentumfilm-fejlesztő workshop végén, nyilvános bemutatkozó fórumon a résztvevő kilenc projekt kerül a jelenlévő magyar és külföldi televíziós szerkesztők, producerek, filmkészítők előtt ismertetésre angol nyelven. A fórum helye: Cseh Centrum – (1063 Budapest, Szegfű u. 4. Tel.: +36-1-462-5068)

Zolnay Pál retusálatlan valóságai (A vetítések ingyenesek.)

Zolnay Pál retrospektív program – a Dialëktus Fesztivál és a Magyar Nemzeti Filmarchívum Örökmozgó Filmmúzeuma közös programjának keretében. A vetítéseket követően alkalom nyílik beszélgetni Zolnay Pál alkotótársaival.

  • Június 25. péntek, 17:00 – 21:00, Építész Udvar (1088 Bp., Ötpacsirta utca 2.)

Kelj fel és járj (dokumentumfilm, 1969, 14 perc)

Fotográfia (dokumentumfilm, 1970, 16 perc)

Törjünk fel egy meggymagot! (dokumentumfilm, 1993, 127 perc)

Védtelenek (dokumentum-játékfilm, 1989, 87 perc)

Moderált beszélgetés Zolnay Pál alkotótársaival, kortársaival, barátaival.

  • Június 27. vasárnap, 14:30 – 19:00 Örökmozgó Filmmúzeum (1074 Bp., Erzsébet krt. 39.)

Filmsámán. Portréfilm Zolnay Pálról. (1995. 85 perc)

Sámán (játékfilm, 1977, 90 perc)

A filmek között lehetőség nyílik beszélgetésre Zolnay Pál alkotótársaival.

Képben lenni. Szüksége van-e a magyar dokumentumfilmnek elméletre?

  • Június 26. szombat, 19:00, Építész Udvar (1088 Bp., Ötpacsirta utca 2.)

Beszélgetés a Metropolis folyóirat dokumentumfilmes számai kapcsán a kortárs magyar dokumentumfilm kérdéseiről. A résztvevők:

Füredi Zoltán, a Dialektus Fesztivál igazgatója

Varga Balázs, filmtörténész, Metropolis-szerkesztő

Czirják Pál, a Metropolis felelős szerkesztője

Panoráma: Afrika

Európán kívüli tematikus kitekintés + 1 film

  • Június 27. vasárnap, 14:30 – 22:00, Vörösmarty mozi

Bagyéli pigmeusok a világ peremén, Bevállalós nénikék, Gólöröm, Mikor az eső lehull, Receptek az életre + Sierra Leone’s Refugee All Stars (A DemNet Alapítvány támogatásával.)

Záró gála és díjkiosztó ünnepség (zártkörű rendezvény)

  • Június 28., hétfő, 18:00, Vörösmarty mozi

Jegy- és bérletárak

A vetítési blokkok egységesen 450 Ft-os jegy váltásával látogathatók.

A fesztivál összes rendezvényére érvényes bérlet ára 2.000 Ft. Ez tartalmazza a filmkatalógus árát is.

Minden versenyfilm kétszer, egy délelőtti és egy délutáni időpontban kerül bemutatásra. A délelőtti vetítéseket nem tolmácsoljuk. A filmek délutáni vetítését követően beszélgetésre lesz lehetőség a rendezőkkel.

Az Örökmozgó Filmmúzeum és az Építész Udvar programjaira a belépés ingyenes.

ZOLNAY PÁL RETUSÁLATLAN VALÓSÁGAI

„Nekem csak az lehet a tennivalóm, hogy nyitott szemmel és érzékeny füllel mászkáljak a világban, lekuporodjak a házban, legyen türelmem és szeretetem a sámlira leülni, és szóba állni valakikkel, meghallgatni a gondjait…” Z.P.

Zolnay Pál

ZOLNAY PÁL RETROSPEKTÍV NAPOK

A Dialëktus Filmfesztivál és a Magyar Nemzeti Filmarchívum Örökmozgó Filmmúzeuma közös programjának keretében.

Június 25. péntek, Építész Udvar (1088 Bp., Ötpacsirta utca 2.)

17:00 – 21:00

A vetítéseket moderált beszélgetés követi Zolnay Pál alkotó- és kortársaival, barátaival, családjával.

Kelj fel és járj (dokumentumfilm, 1969, 14 perc)

Fotográfia (dokumentumfilm, 1970, 16 perc)

Törjünk fel egy meggymagot! (dokumentumfilm, 1993, 127 perc)

Védtelenek (dokumentum-játékfilm, 1989, 87 perc)

Június 27. vasárnap, Örökmozgó Filmmúzeum (1074 Bp., Erzsébet krt. 39.)

A vetítések között alkalom nyílik beszélgetni Zolnay Pál alkotótársaival.

14:30 – Filmsámán – Zolnay Pál. Portréfilm Zolnay Pálról. Készítették: ifj. Nádasy László, Orosz Tibor, Puszt Tibor, Vészi János (1995. 85 perc)

16:30 – Sámán (játékfilm, 1977, 90 perc)

A vetítések ingyenesek.

Keller Mirella

Keller Mirella az ELTE Filmelmélet és filmtörténet, illetve Magyar nyelv és irodalom szakán végzett. Jelenleg a Nyelvtudományi Doktori Iskola PhD-hallgatója. 2008 óta publikál filmes cikkeket, 2010 óta a Filmtekercs.hu szerzője.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com