Magazin Nincs kategorizálva

Dunkirk: a 9 legfontosabb dolog, amit tudnod kell a filmről

Dunkirk

Már egy hónap sincs hátra Christopher Nolan II. világháborús filmjének bemutatójáig: itt a legérdekesebb kilenc tény a Dunkirkről!

Július 20-án mutatják be itthon a mozik Christopher Nolan legújabb filmjét, ami a dunkerque-i Dinamó-hadműveletet állítja a középpontba a II. világháborúból. A Sötét lovag-trilógia és a Csillagok között rendezője ezúttal Tom Hardyt hívta főszerepbe. Nolan szívesen visszatartja filmjei információit, ezért kis kutatómunka kell ahhoz, hogy néhány sarokpontot megmutassunk. A Dunkirk legfontosabb és legérdekesebb információit az elmúlt néhány hónap interjújából szedte össze az IndieWire; az általuk közölt írás rövidített, fordított verzióját adjuk közre.

 

1. Ez Nolan legrövidebb mozija első filmje óta

A Warner Brothers tájékoztatása szerint a Dunkirk 1 óra 47 perc, ezzel az 1 óra 8 perces Követés című debütáló alkotása után ez a második legrövidebb Christopher Nolan-film. Egyébként is jellemzők a rendezőre a hosszú filmek, csak két további nagyjátékfilm (Memento, Álmatlanság) maradt 2 óra alatt. Legnagyobb epikus művei ennél mind hosszabbak: a Csillagok között 2 óra 49 perc, A sötét lovag-trilógia mindhárom darabja 2 óra 20 perc felett van, az Eredet pedig 2 óra 28 perc. Éppen ezért remélhetjük, hogy a rövidebb játékidő feszesebb dramaturgiát sejtet.

Dunkirk

 

2. A Dunkirk valójában nem háborús film

Noha a II. világháborúban játszódik, a rendező többször nyilatkozta, nem tartja filmjét háborús mozinak. „Túlélőfilm, és még inkább egy suspense mozi” – mondta Nolan az AP hírügynökségnek adott interjújában, majd így folytatta: „nem feltétlenül kell véres jelenetekben tetőznie az érdeklődésnek, mint ahogy ez általában a műfajban megszokott.

Valószínűleg ez is közrejátszott abban, hogy a várt R (csak felnőtteknek) besorolás helyett a PG 13-t (13 éven aluliaknak szülői felügyelet mellett) kapta az Egyesült Államokban. Itthon az előzetes 16-os karikát kapott, a filmnek még nincs besorolása.

 

3. A történet három különböző szálat tartalmaz

Christopher Nolan filmjeire mindig jellemző valamilyen történetmesélési csavar, rendellenesség. Erről februárban ezt nyilatkozta a Premiere magazinnak: „Három különböző nézőpontot láthatunk: a levegő (repülőkkel), a föld (a dunkerque-i tengerparton) és maga a tenger. Mindhárom helyszínnek más az időkezelése: a szárazföldi csak egy hétig tart, a tengeren legfeljebb egy napot vannak, a levegőben pedig egy órát.

Nolan tehát eljátszik az idő kezelésében és értékelésében rejlő dramaturgiai lehetőségekkel. Mi tűnik hosszabbnak? Egy perc a fronton vagy egy óra a levegőben?

 

4. Suspense filmek inspirálták

Nolan 11 filmet szedett össze, amelyekről azt állította, segítették elkészíteni a Dunkirköt. A klasszikus filmek közül bekerült a listába a háborús Nyugaton a helyzet változatlan és Alfred Hitchcock Boszorkánykonyhája. Ez persze nem olyan meglepő: ki értene jobban a feszültségteremtéshez, mint Hitchcock?

A klasszikusabbak mellett azonban van néhány meglepő választás: Sandra Bullock és Keanu Reeves Féktelenülje is az idővel játszik, de bekerült a listába Denzel Washington akciófilmje, a Száguldó bomba is.

 

5. Nolan most van legközelebb a némafilmhez

A Fundangónak nyilatkozva megtudhatjuk, hogy Christopher Nolan eddigi filmjei közül ezt tartja a legtisztábban vizuális alapokra helyezettnek. Dramaturgiáját elsősorban nem a párbeszédek viszik előre, hanem az, amit a kamerák láttatnak velünk. Ebben az értelemben valahogy visszatért a némafilmes hagyományokhoz.

 

6. Jelen idejű elbeszélést kapunk, ne várjunk flashbackeket!

A legnagyobb kihívás ilyenkor” – mondja a rendező –, „hogy nem tudunk meg sokat a karakter előéletéről, mégis kell, hogy legyen róla egy képünk. A jelenben kell élnünk a szereplővel, csak az ő tapasztalataiból építkezhetünk, csak az ő szemén keresztül nézhetünk.” Nagyjából ilyesmire vállalkozott George Miller a Mad Max: A harag útjában. Hasonlót valóban megnéznénk Christopher Nolantől is.

 

7. Hozta a rendező régi kollégáit is

Ez mindig a jó moziélmény egyik legnagyobb biztosítéka. A zeneszerző természetesen most is Hans Zimmer, ahogy az az Eredet és A sötét lovag-trilógia esetében is volt. Hoyte von Hoytema a Csillagok között után ismét beállt a kamerák mögé, Lee Smith pedig a Batman: Kezdődik (2005) óta állandó vágója Christopher Nolan filmjeinek.

 

8. 75 %-ban IMAX-re forgatott

Ilyen nagy arányban még semelyik filmjében nem használta ezt a technikát. Most pedig ráadásul különleges megoldásokat kellett találni, hogy a kis tengeri hajókon és egyéb kis és zárt helyeken is tudják használni. Az IMAX kamerákat azért sem tudják a rendezők nagyobb arányban használni, mert működése nagyon hangos, párbeszédek felvételére csak korlátozottan használható. Mivel azonban a Dunkirk erőssége a vizualitása, itt az IMAX hátránya kevésbé volt zavaró.

10 érdekesség, amit nem tudtál az IMAX-ről

 

9. A Dinamó-hadművelet igaz történetét látjuk

Vajon túl fogja élni, meghal a következő bombától, még mielőtt eléri a partot? Igazából csak ezt akartam megmutatni, hogy a néző ezen gondolkodjon” – nyilatkozta Nolan a Premiere magazinnak, hozzátéve, hogy továbbra sem történelemórát szeretett volna tartani 107 percben.
Mindezek ellenére a történelmi hűség megmaradt. A hadművelet során angol, francia, belga és kanadai katonákat vették körül a német csapatok. 338.226 katonát menekítettek ki 800 hajóval. Nagyjából 60.000 katona veszett oda, így azt sem tudjuk, a film karakterei köztük vannak vagy sem.

Sergő Z. András

Sergő Z. András a Filmtekercs.hu alapítója és 2022-ben bekövetkezett haláláig felelős szerkesztője volt. Aktívan követte Közép-Kelet-Európa, különösen a román újhullám, a délszláv és a magyar film eseményeit. Érdeklődési körébe tartoztak a dokuk, a kamaradarabok, a sport- és a valláspolitika.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com