Nincs kategorizálva

Mire kell figyelni a székhelyváltozás során?

Előbb vagy utóbb minden vállalkozás életében sor kerül székhelyváltozásra. Mire kell figyelni ilyenkor? Hogyan kell bejelenteni az új székhelyet? Cikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk a témával kapcsolatban.

Sokan szinonimaként használják a székhely és a telephely fogalmát, azonban a kettő nem ugyanazt jelenti. Minden vállalkozásnak kötelezően rendelkeznie kell székhellyel, azonban telephellyel nem. 

A vállalkozás székhelye lehet saját tulajdonú vagy bérelt ingatlan

A székhelyre vonatkozó információk minden vállalkozás esetében érvényesek, legyen szó adószámos magánszemélyről vagy éppen kft.-ről. A székhely az a hely, ahol az ügyintézés történik, ahova a hivatalos küldemények érkeznek. Természetesen előfordulhat, hogy a központi ügyintézés helye nem egyezik meg a székhellyel, azonban ezt fel kell tüntetni a létesítő okiratban. A székhelyen kell cégtáblát használni, mely jól látható a közterületen. Ezt nem szabad elmulasztani, hiszen a hiánya esetén a cég adószámát is törölhetik. Ha társasházban működik a vállalkozás, akkor a cégnevet a postaládán kell feltüntetni.

A vállalkozás székhelye lehet saját tulajdonú vagy bérelt ingatlan. Előbbi esetben csupán be kell jelenteni a cégbíróságnak. Ha bérelt az ingatlan, szükség van székhelyhasználati hozzájárulásra. Továbbá a bérleti szerződésben feltétlenül fel kell tüntetni, hogy az ingatlan tulajdonosa engedélyezi a cég számára az adott ingatlan székhelyként való használatát. Mindemellett a székhelyszolgáltatás is jó lehetőség, mely esetében a vállalkozás székhelyszolgáltató irodát jelöl meg székhelyéül.

A cégnek egyszerre akár több telephelye is lehet

A telephely az a hely, ahol a vállalkozás tevékenysége zajlik. A cégnek egyszerre akár több telephelye is lehet. A székhellyel ellentétben nem muszáj, hogy a vállalkozásnak telephelye is legyen. A fióktelep fogalmával is érdemes tisztában lenni, mely a vállalkozás székhelyétől eltérő településen lévő telephelyet jelöli.

Amennyiben változik a székhely egyéni vállalkozók esetében, a változást elegendő az önkormányzatnak bejelenteni. A gazdasági társaságok esetében más a helyzet, ugyanis jogi képviselő közreműködésével kell cégeljárás keretében bejelenteni az új székhelyet.

Minden esetben ellenőrizni kell a cégnyilvántartást

Az új székhelyet be kell jelenteni az adóhatóságnak, a helyi önkormányzatnak, a számlavezető banknak, illetve az új céges adatokkal frissíteni kell a számlázó programot. A cégbírósági változásbejegyzésre 30 nap áll rendelkezésre. A vállalkozás adataiban történő változást 15 napon belül kell bejelenteni a NAV-nak.

Minden esetben ellenőrizni kell a cégnyilvántartásban és a publikusan elérhető céginfó szolgáltatóknál, hogy a kívánt változtatások valóban megtörténtek-e, hogy pontosan szerepel-e az új székhely címe. Erre feltétlenül szükség van annak érdekében, hogy később ne legyenek kellemetlen meglepetések.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com