Papírfény

Tükörvilág – Az Igazság Ligája: Föld-kettő

A DC Comics nagy képregénygyűjteményében a multiverzum természetesen kiemelt jelentőséget kap. A Föld-kettő azonban nem feltétlenül a legerősebb történet ennek bemutatására.

A multiverzum kifejezés két koncepciót takar: az egyik arról szól, hogy az egyes képregényhősök azonos világon osztoznak, a másik, hogy ez a világ nem egyedüli, léteznek vele párhuzamos univerzumok is. Az első manifesztációja a DC-nél 1940-ben, éppen egy Igazság Ligája történetben jelentkezett, az utóbbira azonban egészen 1953-ig várni kellett, amikor is Wonder Woman lépett át egy tükörvilágba: egy olyan iker Földre, ahol minden olyan, mint a miénken – kisebb-nagyobb változásokkal.

A gondolat egyébként nem a sci-fi irodalom sajátja, 1980-as évek elején Andrej Linde fizikus fejtette ki az akkoriban még nem nagyon támogatott erről szóló elméletét, aminek napjainkra azonban már jóval nagyobb elfogadottsága van.

Na de vissza a képregénylapokra. A multiverzumok világa akkor lett igazán lényeges, amikor a DC-hősök ráncfelvarrást kaptak – a sort 1956-ban Flash kezdte: Gardner Fox tollából életre kelt Barry Allen. A hős 1961-ben – az ebben a kötetben is szereplő – Dupla villám című történetben találkozott elődjével, Jay Garrickkel – méghozzá a Föld-kettőn. Ez volt a kiterjedt, számos alternatív valóságot hordozó multiverzum kezdő lökése, mely végül a Végtelen Világok Krízisében érte el tetőpontját, hogy aztán két évtized pihenés után a 2006-ban megjelenő 52-ben kapjon új lendületet. A Dupla villám nagyon szellemes kis mese, igazi nosztalgiavonat, amire szerintem bármelyik képregényrajongó szívesen felül.

Nem olyan egyértelmű azonban a képlet a Föld-kettő című történetet illetően. A 2000 szeptemberében megjelent, Grant Morrison és Frank Quitely kooperációjából született képregényben Földünk tükörvilágából, a Föld-kettőről érkező Bűn Szindikátusa – az Igazság Ligája gonosz megfelelője – jelent fenyegetést. Ebben a világban Ultraman (Supeman muliverzumos párja), Owlman (Batmané), Szupernő (Csodanőé), Erőgyűrű (a Zöld Lámpás párja) és Johnny Quick (az éppen Wally West által megtestesített Flash tükörképe) megátalkodott gonosztevők, a Föld-Kettő pedig egy rendkívül nyomasztó hely. Ide kénytelen jönni az amúgy megosztott Igazság Ligája, hogy helyreállítsa a világ egyensúlyát. Legnagyobb megdöbbenésükre ebben a világban nem számíthatnak másra, mint az itteni bolygón Superman legnagyobb ellenségének számító Lex Luthor mására, Alexander Luthorra.

A kötet legszellemesebb pillanatai egyértelműen a jól ismert karakterek kifordításából erednek.

Alexander Luthor mint jófiú?

Önmagában izgalmas gondolat, de valamennyi karakter legrosszabb oldalát megismerni – még ha nem is önmaguk – érdekes gondolatkísérlet. Ennek ellenére nem sok meglepetést tartogat a történet: a lineáris történetvezetés, a viszonylag konzervatív panelkezelés vagy Frank Quitely mindenhol furcsán kerek rajzstílusa nehezen nyert meg magának.

Molnár Kata Orsolya

Molnár Kata Orsolya a Filmtekercs.hu egyik alapítója, 2020 augusztusáig főszerkesztője. Geográfusként és filmtörténetre specializálódott bölcsészként végzett, PR-, branding- és marketingtanácsadóként dolgozik. Specializációja a képregényfilm, a sci-fi és a távol-keleti filmek.