Sorozat

Életmentés és szerelmi bűnök az HBO-n

Az élet mindennél fontosabb HBO film

Az HBO két különleges történetet mutat be februárban. Az élet mindennél fontosabb egy palesztin kisfiú története, akinek életmentő műtétjére csakis egy izraeli kórházban kerülhet sor, az HBO saját gyártású dokuja, A szerelem bűnei Kabulban pedig afgán nőkről szól, akiket házasság előtti szex – és hasonló „bűnök” – miatt sújtottak börtönbüntetéssel.

Az élet mindennél fontosabb

Az élet mindennél fontosabb című dokumentumfilm egy négyhónapos palesztin kisfiú, Mohammed Abu-Mustafa története, aki egy ritka, immunhiányos betegségben szenved. Csontvelő-átültetés nélkül nem sok ideje van hátra, a transzplantációra viszont csak egy jól felszerelt izraeli kórházban lenne lehetőség – a gond csupán az, hogy a két nép hosszú ideje tartó vallásháborút vív egymással.

A palesztin és izraeli orvosok a fiú megmentése érdekében képesek felülemelkedni a gyűlölködésen, találnak egy olyan ügyet, amely mindenféle meggyőződésbeli különbségnél fontosabbá válik számukra. A közösség azonban már nem ilyen elfogadó, Mohammed Gázában élő anyját, Raidát folyamatosan támadják az ismerősei, amiért zsidó orvosokra és donorokra bízza fia sorsát.

A vallási kérdésekben egyébként igen fanatikus nő úgy véli, bármi áron meg kell mentenie fia életét, aki felnőve akár öngyilkos merénylőként szolgálhatja az arab nép ügyét. Véleményét az orvosok és az izraeli filmkészítő előtt sem titkolja, ami a szereplőknek komoly dilemmát okoz: érdemes-e megmenteniük olyasvalaki életét, aki később ellenük fordulhat?

A filmet rendező Shlomi Eldart elsőre olyannyira megrázta az édesanya kijelentése, hogy azon nyomban be is fejezte a forgatást – hosszas gondolkodás után döntött csak úgy, hogy folytatja filmjét, és a kisfiú történetén keresztül valós látleletet próbál adni az arab-izraeli konfliktusról. A kritikák szerint ez sikerült is neki, a New York Times állandó szerzője, Thomas Friedman például azt javasolta olvasóinak, hogy mindenképpen nézzék meg a dokumentumfilmet, ha igazán meg akarják érteni a gázai övezetben zajló eseményeket.

Shlomi Eldar egyébként maga is újságíró, hosszú időn keresztül haditudósító volt, így saját bevallása szerint sokkal jobban ismeri a palesztin Gázát, mint sok helyet Izraelben. Miután 2006-ban a Hamasz foglyul ejtette Gilad Shalitot, Eldar többé nem léphetett be a városba: ekkor kezdett új témák után kutatni, és Mohammed kezelőorvosa, dr. Raz Somach levele felkeltette az érdeklődését – olyannyira, hogy újságcikk helyett végül is filmet készített a témából.

Eldar szerint Az élet mindennél fontosabb nem készülhetett volna el korábbi újságírói tevékenysége nélkül: haditudósítóként szerzett tapasztalatait és kapcsolatait most is fel kellett használnia, így tudta a stábot beutaztatni Gázába, és tudott olyan helyeken is forgatni, ahonnan másokat talán kitiltottak volna.

A film egyébként a Los Angeles-i székhelyű Bleiberg Entertainment produkciójában készült, Ehud Bleiberg és Yoav Ze’evi produceri támogatásával. A cég korábbi munkái közé tartozik például a Jeff Goldblum és Willem Defoe főszereplésével készült háborús dráma, az Ádám feltámadása is.

Bemutató: HBO, február 16. csütörtök, 23:10

A szerelem bűnei Kabulban

Az HBO Palesztina után az iszlám egy másik országába is elkalauzolja nézőit, A szerelem bűnei Kabulban ugyanis az afgán fővárosban játszódik. A történet a Badam Baugh női börtön három rabjáról szól, akik úgynevezett erkölcsi bűnöket követtek el, amelyek a nyugati világban még csak kihágásnak sem számítanak – Afganisztán törvényei szerint azonban akár húszéves börtönbüntetéssel is sújthatók.

A Badam Baugh 125 fegyencének fele gyilkosságért, drogcsempészetért vagy öngyilkos merénylet elkövetéséért került a rácsok mögé, az elítéltek fele azonban olyan bűntettekért ül, mint a házasság előtti szex vagy a házasságtörés – ilyen nők az HBO saját gyártású dokumentumfilmjének főszereplői is, akik a tárgyalásukra várnak a börtönben.

A 20 éves Kareema a házasságkötés előtt feküdt le a barátjával, és teherbe esett. A 23 éves Aleema családja erőszakossága miatt szökött el otthonról, a 18 éves Saberehnek pedig csak annyi a bűne, hogy beleszeretett a szomszéd fiúba. A törvénykezés visszásságát jól mutatja, hogy Sabereh esetében valószínűleg testi kapcsolatra nem is került sor, ugyanis az orvosi vizsgálat során szűznek találták a lány: ekkor vádolták meg szodómiával, amiért az iszlám törvényei szerint még súlyosabb büntetés jár.

A nők büntetését a bíróság csak abban az esetben mérsékelné, ha a házasság létrejönne a felek között, erre azonban a családok csökönyössége és szűklátókörűsége miatt nincs túl sok esély – Saberehet például saját apja jelentette fel. Afganisztánban egyébként a házasságok még ma is inkább üzleti megfontolásból köttetnek, a három nő viszont szerelmi viszonyként tekint a partnerével való kapcsolatára.

A rendezőről

A filmet az iráni-amerikai rendező, Tanaz Eshaghian készítette, aki olyan helyszínektől is megkapta a forgatási engedélyt, amelyek nagyon ritkán járulnak hozzá hasonlóhoz – ilyen a legfontosabb szerepet játszó Badam Baugh is, amelynek falain belül eddig nem sok forgatócsoport járt. Eshaghiant emellett a kabuli férfi börtönbe és a bírósági tárgyalótermekbe is beengedték, de ugyanúgy beszélt az elítéltek családtagjaival és börtönőreivel is.

A rendező-producer első egész estés dokumentumfilmje, a Be Like Others szintén a keleti világ fiataljairól szól – nővé operált iráni férfiakról, akik mernek a hagyományoktól eltérően gondolkodni. Az ugyancsak az HBO-n bemutatott alkotás a 2008-as Sundance Filmfesztiválon debütált, ahol a zsűri nagydíjára jelölték, a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon pedig három díjat is nyert. A szerelem bűnei Kabulbant egyelőre nem díjazta a szakma, de a legnagyobb észak-amerikai dokumentumfilm-fesztivál, a Hot Docs 2011-es programjában már szerepelt.

Bemutató: HBO, február 23. csütörtök, 22:50

http://www.hbo.hu

HBO Pressroom

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com