Hófehérke, Piroska, Jancsi és Juliska, Hamupipőke, a Szépség és a Szörnyeteg – mindenki által ismert mesehősök, akik egy átok következtében a lehető legborzalmasabb helyre kerülnek, amit csak el lehet képzelni: a valóságba.
A széria ott kezdődik, ahol a történet általában véget ér: Hófehérke (Ginnifer Goodwin – Hármastársak) holtan fekszik az üvegkoporsójában, mikor megérkezik a Herceg (Josh Dallas – Thor), aki csókjával megtöri az átkot. A lány életre kel, és rekordgyorsasággal sor kerül a hetedhét országra szóló lakodalomra is.
Itt a vége, fuss el véle? Nem egészen. Hófehérke mostohája, a Gonosz Királynő (Lana Parilla – 24) nem tudja túl tenni magát a vereségen: átkot szór az egész mesevilágra, mindenki boldogságát elpusztítva ezzel. Az Elvarázsolt Erdő lakói átkerülnek a mi világunkba; azon belül is a beszédes nevű Storybrooke nevű kisvárosban tengetik fásult, letargikus mindennapjaikat. Régi életükre nem emlékeznek, az idő mintha megállt volna felettük. Azonban minden megváltozik egy idegen, Emma Swan (Jennifer Morrison – Doktor House) érkezésével, aki talán nem is annyira kívülálló, mint amilyennek első látásra tűnik…
A történet alapjaiban véve ugyan nagyon is emlékeztet a 2007-ben bemutatott, a Disney égisze alatt készült Bűbájra, de ez ne riasszon el senkit. Adam Horowitz és Edward Kitsis (Lost – Eltűntek) szériája – ugyan hasonlóan naiv világszemlélettel rendelkezik – egy jóval összetettebb mitológiát mutat be nekünk, ami nem csak a Grimm mesék hőseire korlátozódik. Mivel a sorozatot gyártó ABC Studios a Disney egyik leányvállalata, annak minden egyes hőse minden jogi akadály nélkül feltűnhet itt is. Így az Egyszer volt, hol nem volt világában találkozhatunk egy lámpásba zárt Dzsinnel (Aladdin), a Bolondos Kalapossal (Alice Csodaországban), sőt, a második évadban még Mulan is fel fog tűnni. A klasszikus hősök új kontextusba ágyazása hol nagyon, hol kevésbé találóan sikerült: a legkiemelkedőbb a sok közül a Szépség és a Szörnyeteg viszonya, valamint Piroska és a Farkas esetének interpretációja.
A szériát leginkább a cselszövők karakterei teszik erőssé. A Gonosz Királynő és „valós” énje, Regina Mills polgármester asszony velejéig romlott figura, akit néha ugyan lehet sajnálni, de általában jobban esik utálni. Mellette a fő méregkeverő Storybrooke-ban Mr. Gold (a mindig kiváló Robert Carlyle), a város tulajdonosa és fő uzsorása. Előző életében Rumpelstiltskin néven volt ismert – a magyar keresztségben a kissé komolyan vehetetlen Zörgőfürge nevet kapta, mivel nincs általánosan elfogadott fordítása a német mondavilágból eredő figurának. Kettejük hatalomjátszmája a cselekmény fő mozgatórugója, amivel nem csak egymásnak, de a jó oldalán álló hőseinknek is igyekeznek keresztbe tenni.
A tavaly ősszel debütáló sorozat univerzuma tehát folyamatosan tágul. Ahogy megismerjük Storybrooke egyik lakóját, a jelenben zajló eseményekkel párhuzamosan láthatjuk, hogy az adott karakter hogyan töltötte napjait az Elvarázsolt Erdőben. A legtöbb ilyen háttértörténet természetesen a szerelem, pontosabban a be nem teljesült szerelem körül forog. Egy idő után viszont nagyon is kiszámíthatóak ezek a love storyk, amelyek sajnos mind kivétel nélkül összetört szívekhez vezetnek. Egyelőre persze, hiszen a központi konfliktus a boldog befejezések visszaszerzéséről szól. Remélhetőleg a készítők tényleg tisztában vannak vele, hova futhat ki a cselekmény az elkövetkező szezonokban – a sikert látva valószínűleg még kitart néhány évig a mesevilág.
Egyszer volt, hol nem volt (Once upon a time)
amerikai kalandfilmsorozat, 2011 –
Rendező: Dean White
Forgatókönyvíró: Adam Horowitz, Edward Kitsis, Jane Espenson, David H. Goodman
Zeneszerző: Mark Isham
Operatőr: Stephen Jackson
Producer: Kathy Gilroy-Sereda, Samantha Thomas
Vágó: Geofrey Hildrew, Mark Goldman, Scot J. Kelly
Szereplők:
Jennifer Morrison (Emma Swan)
Lana Parrilla (Gonosz Királynő / Regina Mills)
Ginnifer Goodwin (Hófehérke / Mary Margaret Blanchard)
Joshua Dallas (Herceg / David)
Jared Gilmore (Henry Mills)
Raphael Sbarge (Archie Hopper / Tücsök Tihamér)
Robert Carlyle (Zörgőfürge / Mr. Gold)