Mihez kezdenél, ha élet és halál uraként kedved szerint dönthetnél mások sorsa felett? Eldobnád ezt a lehetőséget, amilyen gyorsan csak tudnád? Áthárítanád másra? Bosszút állnál azokon, akik ártottak neked? Vagy esetleg megpróbálnád a nagyobb jó érdekében felhasználni ezt a hatalmat? Ezekkel a kérdésekkel szembesül a tizenéves Light Yagami, amikor az iskolából hazasétálva kezébe akad egy füzet, rajta a nem túl bizalomgerjesztő felirattal: Halállista.
Light Yagami, a kortársainál jóval intelligensebb gimnazista egy átlagos napon egy furcsa füzetbe botlik. A Halállista a címlapjától eltekintve elsőre egy átlagos notesz, benne azonban használati utasításokat talál: akinek beírja a nevét, az hat másodperc múlva meghal. Az unatkozó Light az egyik körözött bűnözőn próbálja ki a manővert, ami legnagyobb döbbenetére beválik. Ezek után Light elhatározza, hogy a Halállista segítségével egy jobb világot épít, amit megtisztít minden bűnös személytől.
Ebből is látszik, hogy Tetsuro Araki animéje nem mindennapi kérdéseket feszeget. Ennek megfelelően a humor se nagyon jellemző a sorozatra, amit inkább egy intelligens párbeszédként lehet felfogni. Light (vagyis ahogy elhíresül, Kira, az angol killer, azaz gyilkos szóból) után ugyanis a világ legjobb detektívje, L kezd el nyomozni, akit sikerei ellenére senki sem látott élőben. Kira miatt azonban L kénytelen előbújni, és a japán nyomozókkal, valamint magával Lighttal együttműködve kezdenek el nyomozni Kira után. L pedig, miután senki sem tudja a valódi nevét, kiiktathatatlan Kira számára…
A Dexter nézőinek ismerős lehet ez a dilemma: L nem illik bele azon bűnözők, rendbontók sorába, akiket Kira a nagyobb jó érdekében kivégez. Ugyanakkor Kirának ellensége. Tsugumi Ohba és Takeshi Obata mangájában tehát semmi sem fekete-fehér, ami az animére is jellemző. L és Light harca, ugyanakkor barátsága adja a történet vázát és erejét. Az elmék csatája ez, ami sokáig végtelennek tűnik, hiszen a két karakter bármennyire is különbözik (L a tipikus különc zseni, míg Light inkább a mindig higgadt jellem), észjárásuk nagyon is hasonló. Tovább bonyolítja a helyzetet a Lightot kísérő halálisten, Ryuk jelenléte is. Az ő birtokában volt korábban a Halállista, ám unatkozott, így ledobta az emberek világában, hogy lássa, mi fog történni.
Minden rész közben mi, nézők, további instrukciókat láthatunk a Halállistából, például hogy meg lehet adni a halál nemét és pontos idejét is. Ezek azonban egy idő után elég zavaróak, véleményem szerint túlkomplikálják az alap témát, ami a hatalomról szól. Jelen esetben a rossz kezekbe kerülő hatalomról, de erről lehet vitatkozni, hiszen Light kezdeti szándékait mondhatjuk nemesnek is. Mind a manga, mind az anime tragikus példát állít annak, hogy mi történik az emberrel, ha olyan feladatot vállal magára, ami túlnő rajta.
A 37 részes anime sajnos pont a második felére veszít a lendületéből. A narratíva a 25. rész környékén olyan törést szenved, amiből után sehogy sem tud kilábalni, de a befejezés így is erős. Az anime mellett élőszereplős filmek is készültek a mangából, így mindenki válogathat kedvére. A lényeg, hogy valamelyik médiumon keresztül minél többen megismerkedjenek ezzel a különös mesével, ahol nincs se igazi hős, akinek teljes szívből szurkolhatnánk, vagy olyan ellenség, akinek a végét kívánnánk. Ebben rejlik a Death Note ereje: értékítéletet nem mond, azt nézőjétől várja el.