A sorozat, ami Lost akar lenni, de nem kellene erőltetnie: Stephen King kisvárosi horrortörténete erőteljesen indult, a gyenge szereplők és dráma miatt mégis trash lett belőle.
A kétezres években sokan azzal támadták Stephen Kinget, korunk egyik legnagyobb horroríróját, hogy zsenialitása csak addig volt érezhető, amíg tiltott szerek rabságában alkotott. 2009-ben aztán újra felfrissítette olvasóit: megjelent A búra alatt című regénye, mellyel új erőre kapott. A történettel pedig idén a televízió képernyőjén is megismerkedhetünk.
Chester’s Mill pontosan olyan kisváros, mint a többi. Az emberek élik az életüket, az izgalmat csak hétköznapi keretek között ismerik. Ez a helyzet egyik pillanatról a másikra változik meg, amikor egy titokzatos bura kizárja a külvilágot. Az elektrosztatikus képződmény elpusztíthatatlannak, áthatolhatatlannak látszik, és az élet teljesen felborul; a bura egyfajta katalizátorként kezd el működni, és az emberekből az elzártság hatására előbújik a vadállat. Hiába hiszik, hogy ismerik egymást, mert nem csak titkaik vannak, de azok mindaddig nem is lesznek biztonságban, amíg a bura föléjük magasodik és ők nem szabadulhatnak.
Az idén nyáron indult sorozat iránt – akárcsak a könyv iránt – hatalmas volt az érdeklődés, főleg, hogy a pilot nagyon jól ragadta meg a regény felvetését. Voltak, akik húzták a szájukat, mivel néhány dolgot átírtak a cselekményben, azonban a kisvárosi miliő és a bura adta finom természetfölötti hangulat azonnal berántotta a nézők többségét. Mondhatni, a nyitóepizódon erősen érezni lehetett a kingi stílusjegyeket – leginkább ezzel lehet magyarázni a hatalmas érdeklődést.
Az érdeklődés nem volt egyenletes az első évad zárásáig, de még így is nézetté tette a sorozatot. Ez annak köszönhető, hogy bár nem kell Lost-féle kérdésekre számítani, epizódról epizódra mégis furcsaságok történnek, és az idilltől kezdve haladunk a totális felfordulás felé. Szép lassan előbújnak a kő alól a tipikus negatív karakterek – de mintha mindenkinek lennének rejtegetnivalói. Már a pilot megismertet minket a legfontosabb szereplőkkel: itt van mindjárt egy gyilkos, aki épp rosszkor van rossz helyen, tehát a bura alá szorul, hogy még véletlenül se tudjon eltűnni. A város kiskirályával, Nagy Jim Rennie-vel sincs minden rendben, és a fia is problémás. A sor pedig csak folytatódik.
A Búra alatt legnagyobb érdekessége az lehetne, ahogyan ezek a finoman szólva sem egyszerű karakterek egymással konfrontálódnak, a sorozat ugyanis gyorsan előhozza az emberek nem túl barátságos arcát. A készítők próbálkoztak drámát írni a történetbe, ami valamelyest működik, ám a szereplők egyszerűen gyengék hozzá. Az még hagyján, hogy nem viselkednek logikusan (erre nagyon sok példát lehetne hozni a tizenhárom részből), de a központi karakterekért sem képes izgulni a néző, mert csaponganak, nem cselekszenek logikusan, így nem alakul ki különösebb szimpátia irántuk. Ez akkor válik problémává, amikor az írók olyan helyzetbe juttatják a várost, mint egy járványhelyzet kezelése (de a víz és élelmiszer kérdését is megemlíthetjük).
Ezek a mesterségesen generált kis történetek pedig mindig a rész végére hegyeződnek ki. Ilyenkor klisésen, de legalább megpendül valami, amiért tovább kell nézni a sorozatot, mert lehet akármennyire is trash, mégis látni akarjuk a végét. A Búra alatt nagyon szeretne a Lostra hajazni, de ezt nem biztos, hogy erőltetni kellene: nincs vele egy kategóriában.
A Búra alatt amolyan bűnös élvezet: tudod, hogy rossz, mégis kíváncsi vagy, és nézed tovább. Nem a karakterek miatt, szimplán csak azért, hogy tudd, mi lesz ebből az egész kavalkádból. Erre viszont azért nehéz várni, mert ugyan berendelték a második évadot (és maga King szerzi majd az első rész szkriptjét), mégis kimondottan blőd cliffhangerrel zárul az első szezon, így érdemes meggondolni, hogy szeretnél-e még időt szánni rá. A „majd idővel kiderül” ugyan sejteti a nagy mesét és magyarázatot, de kíváncsi leszek, hogy hány évadot él meg a krízishelyzetből kanyarintott történet, mely attól biztosan nem fog megtorpanni, hogy a regény valahol véget ér. Főleg, hogy a számokat tekintve elég nagy érdeklődés övezi.